Odpowiedzi

2009-12-13T18:21:29+01:00
Dnia,,,,,,,,,,,,, z całą klasą 1B pojechaliśmy do planetarium w Chorzowie. Kiedy dowiedziałem się że wyjeżdżamy do planetarium bardzo się ucieszyłem. Już tego samego dnia w domu szperałem po internacie aby zobaczyć co ciekawego można tam ujrzeć. Z internatu dowiedziałem się że czekają nas bardzo ciekawe seanse. Ich nazwy były tak ciekawe, że czytając je z sekundy na sekundę coraz bardziej nie mogłem doczekać się wyjazdu.
Już przy szkole wycieczka zapowiadała się bardzo ciekawie. Nasi nauczyciele mówili nam że w planetarium jest naprawdę fajnie. Kiedy dojechaliśmy na miejsce i wysiedliśmy z autobusy przed moimi oczami ukazał się wielki talerz a na talerzu jak by połowa kuli. Budynek wyglądał bardzo interesująco. Wszyscy od razu domyślili się że to jest planetarium.
Weszliśmy do budynku. W środku było tyle interesujących rzeczy że trudno było na czymś skupić wzrok. W końcu jakiś pan zaprowadził nas do wielkiej okrągłej sali. Powiedział nam że właśnie tu odbędzie się seans. Powiedział nam również jak należy się odpowiednie zachowywać w tym miejscu. Z jego informacji dowiedziałem się również że kształt tej sali bardzo sprzyja akustyce, ponieważ nawet najcichszy szept niesie się po sali jak krzyk.
Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Po chwili zaczął się seans. Nie wiem czy nie powiedzieli nam tytułu seansu czy byłem aż tak bardzo przejęty że go nie usłyszałem. Cały seans był bardzo ciekawy. Wszystko wydawało się być bardzo rzeczywiste. I wreszcie dowiedziałem się jak rozpoznawać to gdzie leczy mały wóz a gdzie duży mis polarny.
Później powiedziano nam że obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy. Udaliśmy się pod kopułę budynku by zobaczyć to cudo. Na miejscu dowiedzieliśmy się że gdy są pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu - ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet. Czas odmierza okazałych rozmiarów zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu planetarium.
Po całym dniu wspaniałych wrażeń -wracamy do szkoły. W autobusie był duży hałas ponieważ wszyscy nawzajem zdawali sobie relację co komu najbardziej się podobało. Mnie osobiście bardzo zafascynował sam obiekt jakim było planetarium. Mam nadzieję że kiedyś znów będę miał okazje tam pojechać ponieważ uważam tą wycieczkę za udaną .
117 1 117