Odpowiedzi

2009-12-13T18:43:29+01:00
Jak bajkę czytałam ostatnio małych rozmiarów książeczkę E. E. Schmitta "Oskar i Pani Róża". Przeczytałam i...chciałam czytać od początku, jeszcze raz, bo już dawno nie miałam w ręku tak mądrej historii. Wiele tu odpowiedzi na zagadki tego świata, ale spokojnie, nie ma tu tendencyjnego moralizowania. Tego na szczęście nie potrafią jeszcze dzieci.

Śmiertelnie chory Oskar, za namową Cioci Róży (dla pozostałych pacjentów jest ona Panią Różą), w ciągu swoich ostatnich dwunastu dni życia pisze listy do Pana Boga. Tak naprawdę to niewiele o Nim wie. Nawet nie zna Jego adresu. To Pani Róża przekonuje chłopca o istnieniu "Szanownego Pana Boga". Oskar szybko odnajduje w Nim wiernego słuchacza, bo powierza Mu czasem myśli, którymi dzielimy się tylko z dobrymi znajomymi. Zdradza Panu Bogu swoje spostrzeżenia co do dziwności świata dorosłych. To właśnie oni, choć wydawałoby się dojrzali już ludzie, "zapominają, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. Zachowują się wszyscy, jakby byli nieśmiertelni." Oni po prostu boją się umierania. A przecież to dziwaczne, bo śmierć nie jest ani karą, ani chorobą. Oskar wie o tym i właśnie dzięki tej wiedzy potrafi być przyjacielem i człowiekiem odpowiedzialnym ( och, jak to poważnie brzmi!)

"Oskar i Pani Róża" to historia o tym, że warto pokochać nawet tych ludzi, którzy w pierwszej chwili wydają się być dziwaczni. Trzeba też mówić o swoich uczuciach, a przede wszystkim nie wolno się ich wstydzić. Tylko wtedy dowiemy się, czym tak naprawdę jest przyjaźń i miłość. I tylko wtedy przekonamy się, że świat wcale nie jest taki okrutny. To niestety najczęściej potrafią jedynie dzieci. Wiem, to wszystko brzmi bardzo poważnie, ale tylko dlatego, że jestem już dorosła, niestety!. Dziecko opowiada o tym naprawdę inaczej.

3 5 3
2009-12-13T18:51:33+01:00
Napisze wypracowanie o mojej ulubionej książce, która jest zatytułowana " Zmierzch ". Gdy tylko została ona po raz pierwszy wydrukowana i zamieszczona w księgarni odrazu pobiegłam zeby ją kupić i przeczytać.
Początek nie był taki ciekawy... Ale gdy doszłam do 4 rozdziału to niemogłam sie oderwać od książki i przez dwa dni całą tą długą książkę przeczytalam...
Z wypiekami na twarzy czytałam także kolejne części tej sagi.! Gdy tylko opowiedziłam o tej książce koleżanką wzięły ze mnie przykład i także kupiły sobie te ksiązki !
4 4 4