Odpowiedzi

2009-09-08T17:27:49+02:00
Jacek soplica w młodości był bardzo przystojnym i odważnym mężczyzną. Na sejmikach zarządzał głosami wszystkich sopliców, co chiał wykorzystać stolnik horeszko, który bardzo często zapraszał jacka do siebie na uczty. Wkrótce jacek i córka stolnika, ewa, zakochali się w sobie, ale stolnik udawał, że tego nie widzi, co więcej, zaczął z jackiem rozmowę na temat tego, kto byłby najlepszym mężem dla jego córki.
Ewa wyszła za mąż, a jacek ożenił sie z pierwszą szlachcianką, której nie kochał. Urodziła ona mu wkrótce tadeusza,a potem umarła, załamana pijanstwem jacka.
Jacek chciał wyjechać z kraju, ale ostatniej nocy postanowił pożegnać się ze stolnikiem. jeździł koło jego zamku i zobaczył, że na stolnika napadli moskale. był już ranek i jacek widział, ze rosjanie padali jeden po drugim. wtedy zdenerwowal się, ze stolnikowi wszystko się udaje, wziął strzelbę jednego z moskali, strzelił i zabił stolnika.
po tym wydarzeniu został sowicie wybagrodzony przez rosjan, ale przez swoich został uznany za zdrajcę. Wyjechał z kraju i wstąpił do zakonu bernardynów, przyjmując imię Robak-kiedyś był dumny i pełen pychy a teraz jest jak robak w ziemi.
Na obczyźnie walczył o wolność litwy, był emisariuszem,
kiedy przybył na litwę, chciał przyczynić się do powstania, które wbrew jego woli wybuchło za wcześnie
52 3 52