Odpowiedzi

2009-12-13T18:50:33+01:00
Myślę, że warto, aby człowiek miał autorytety, aby brać z kogoś przykład… Moim zdaniem dużo ludzi stawia sobie za przykład Jana Pawła II . Ale według was co to jest autorytet? Autorytet to osoba oparta na uznanych i cenionych w środowisku lub społeczeństwie wartościach. Przeważnie jest to osoba znana, choć nie zawsze. Większość jako swój autorytet stawiają sobie rodziców, babcie czy dziadka. Zwracamy uwagę na to co oni robią, mówią i staramy postępować tak samo.
Pierwszym argumentem jest to, że jeżeli bierzemy sobie za przykład kolegę lub koleżankę to taką, która nie pije alkoholu, nie pale papierosów, nie bierze narkotyków… Aż strach pomyśleć co by było, gdybyśmy szli sobie spokojnie ulicą, a jakiś młody człowiek rzuca się na nas z nożem, a od niego czuć alkohol… Takie przypadki się zdarzają…
Drugim argumentem, który przedstawię, jest to, że wątpię, aby istniał człowiek, który nie ma autorytetu. Przecież przykład z kogoś bierzemy. Nie zawsze jest on dobry. Niektórzy rodzice, gdy zauważają, że dziecko ma złe towarzystwo, i źle postępuje, pyta się ‘Z kogo Ty bierzesz przykład?’.
Moim autorytetem jest Mag Magik I. Wzięłam go sobie za autorytet, ponieważ umiał on korzystać z życia jak najlepiej. Miał żonę, dziecko, traktował ich z wielkim szacunkiem i uznaniem. Niestety Magik nie żyje. Był raperem. Niektórzy myślą, że jak słucha Hip Hopu, to jest wulgarny i nosi `bluzy z kapturem`. Nie zawsze tak jest. Ja osobiście słucham tego rodzaju muzyki, i nie przeklinam, choć wiadomo, że czasem się zdarzy.. Biorąc z kogoś przykład, musimy pamiętać, aby ten przykład był dobry.
Dobry przykład powinien dawać każdy; nauczyciel, drużynowy harcerek, zuchów. Każdy. Do zuchów należą małe dzieci (do 12 lat). Patrzą na zachowanie swojej drużynowej. Jeżeli drużynowa pali (choć prawo harcerskie tego zabrania) – mały zuch również będzie chciał spróbować, no bo jeżeli pali jego `przewodniczka` to czemu on by nie mógł zapalić? Przez młodsze dzieci jesteśmy obserwowani, oni z nas biorą przykład.
Sądzę, że przedstawiłam argumenty potwierdzające mocno moją tezę. Autorytet nie tylko powinien mieć młody człowiek, ale również starszy i młodszy. Lecz należy pamiętać, aby brać przykład z człowieka który postępuje zgodnie z moralnością.
1 5 1