Prosze pomożcie!!! napisze mi ktoś plan dekompozycyjny podanej nizej charakterystyki??

charakterystyka porownawcza uli zalewskiej i pestki ubyszownej

ule zalewsko i pestke ubyszowne poznajemy z kart powiesci i. jurgielewiczowej "ten obcy".

obie dziewczynki pochodzo z warszawy, gdzie chodzo razem doszkoły, so w jednym wieku, obie spedzajo wakacje w olszynach. opowiedziane w powiesci wydarzenia ukazujo nam ich charakter, uosobienie, sposob działania.

od poczotku wydajo sie czytelnikowi rozne. ula jest dziewczynko cicho. nigdy nie wysowa sie na pierwszy plan, rzadko zabieragłos. w wielu sytuacjach ustepoje i przyznaje racje kolezance. pestka na odwrot- ani przez chwile nie potrafi usiedziec na miejscu, wiecznie jest zajeta działaniem. narzuca swoje zdanie przyjaciołom, jubi przewodzic. jest porzebojowa i odwarzna.

z drugiej strony całkowicie odmiennie rysujo sie ichcharaktery podczas kradzieży jabłek. ula okazuje sie na tyle silna i odważna, by zachowaxc sie inaczej niz reszta przyjacioł. ona jedyna pozostaje na szosie i nie idzie do cudziego sadu. pestce brakuje siły woli, nie potrafi przeciwstawic sie zdaniu wiekszosci. z czego towynika? pestka jest prożna, pragnie zwrocic na siebie uwage zenka, nawet za cene nieuczciwego postepku. chce mu zaimponowac zle pojeto "odwago". ula tymczasem ma ustalono hierarchie wartosci i mie złamie jej w zadnej sytuacji. ktora zatem ma silniejszy charakter.

odmiennosc bohaterek widoczna jest rowniez, gdy wezmiemy pod uwage ich wrażliwośc. ula uważnie obserwoje i przeżywa wszystko, co sie dzieje wokoło. rzadko jednak dzieli sie sodami z innymi. noe chce pochopnie wyrażac swych opinii, by kogos niepotrzebnie nie skrzywdzi i nie sprawic mu przykrosci. zastanawia sie nad kazdym słowem i czynem. ona jedna staje w obtonie zenka podczas sodu, gdy pestka z marianem natychmiast okrzykujo go złodziejem zapominajoc, ze sami kradli. pestka ocenia ludzi powierzchownie, wyraza nieprzemyslane sody. nie ma tak bogateko wnetrza jak ula.

jnne były rownież postawy dziewcxzynek wobec świata i ludzi. gdy pestka zdecydowała sie oddac w zastaw zegarek, oczekiwała od przyjacioł wdzieczności. wazne było dla niej czy zauwazajo i doceniajo jej postepek. ula zas z czystej bezinteresownosci, z wewnwtrznej potrzeby podjeła prace przy zbiorze porzeczek,by oddac pieniodze przekupce ukradzione przez zenka pieniadze. nie liczyła wtedy na niczyjo wdziecznosc. jedna miała na uwadze przede wszystkim swojo osobe, druga- dobro innych ludzi. jedna przyjeła postawe "brania" dla siebie, druga- "dawania" z siebie innym.

sodze, że wymienione przykłady przekonujo o tym, jak rozne so bohaterki powiesci. aby w pełni poznac ich charaktery, zachecam wszystkich xdo lektury ksiozki.

prosze niech ktos mi napisze błagam!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T19:07:47+01:00
Ula Zalewska, była przyjaciółką pestki. dziewczynka w dzieciństwie została wychowywana przez swoje ciotki, mieszkała z ojcem, z którym nie mogla znaleźć bliższego kontaktu.

Ula miała około czternastu lat. Nie była wysokiego wzrostu. Posiadała szczupłą i zgrabną sylwetkę. Dziewczynka miała bardzo ładne oczy, włosy również jak uważał Marian.

Urszula Zalewska była bardzo delikatną, skrytą, małomówną i nieśmiałą osobą, nie lubiła się zwierzać nawet przyjaciółce. Dziewczyna zawsze potrafiła udzielić komuś pomocy, lub chociaż poradzić. Była bardzo uczciwą dziewczyną , oddała pieniądze przekupce, którą wcześniej okradł Zenek. Potrafiła odróżnić dobre od złych rzeczy, nie dała namówić się bardzo zamyślać, co przysporzyło jej nieraz kłopotów. Dziewczyna podporządkowała się innym, jeżeli Pestka coś postanowiła, Ula zawsze ją popierała.

Moje zdanie na temat Uli jest bardzo konkretne i przemyślane. Uważam że była to osoba na którą trzeba zasłużyć jako na przyjaciółkę, niemniej jednak zbytnio nie przepadam za osobami z charakterem takim, jak miała Ula.
Lubię ludzi, którzy potrafią się wypowiedzieć na dany temat, a Ula niestety taka nie była.

13 lat przyjechała z Mamą na wakacje. Dziewczynka energiczna, rzeczowa stanowcza, rezolutna, odważna, zawsze wesoła. "Nigdy nie brakowało jej energii ani zmysłu praktycznego. Nie lubiła rozważać, lubiła działać". Ula ze zdziwieniem myślała o przyjaciółce: "Do niej wszyscy się uśmiechają", a Julek uważał, że "ona jest zupełnie jak chłopak", co w ustach chłopca stanowiło najwyższą pochwale. Wolne od trosk życie pod czułą opieką kochających rodziców uczyniło z Pestki dziewczynę pewną siebie. Ładna, wysportowana, była najlepszą pływaczką w klasie. Lubiła też jeździć na rowerze. Przy tym bardzo dobrze się uczyła. Działała szybko, rzadko głębiej zastanawiając się nad czymkolwiek. Nawet przyroda wysepki wzbudziła w niej tylko chwilowy zachwyt. Sama natomiast lubiła być podziwiana. Kochała rodziców, ale nie miała zwyczaju zwierzać się im. Uważała, że matka jej nie rozumie, ponieważ za bardzo się wszystkim przejmuje.
Przyjaciółkę Ulę kochała po swojemu, pochlebiało jej to, że sama jest od niej ładniejsza. Uważała za rzecz naturalną ,iz to jej się wszystko udawało lepiej niż Uli. Pewną zazdrość wzbudziło w niej zaufanie okazane przyjaciółce przez psa Dunaja. Kiedy i Zenek wyróżnił Ulę, obudziła się w niej gwałtowna niechęć do dziewczyny. Doszło wówczas do pewnego ochłodzenie stosunków między dotychczasowymi przyjaciółmi. Jednak mimo wszystko Pestka okazała się dobrą koleżanką. Poruszona łzami Uli, zgodziła się pomówić z mamą o Zenku, choć wiedziała, że zniszczy to spokój rodzicielki.
4 4 4