Przybyłeś jako widz z greckiej kolonii nad Morzem Czarnym do Olimpii na igrzyska ku czci Zeusa. Opisz swoje wrażenia. Pomoże Ci w tym poniższy plan i tekst źródłowy. ( Tekstu źródłowego nie wkleje bo jest dość długi to jest na poziome klasy 5 Szkoły Podstawowej więc większość nie powinna mieć kłopotu, Jeśli ktoś ma tą książkę to: Dzień Dobry Historio! Zeszyt ćwiczeńdla klasy 5, str.39 zad. 4

To ten plan:
a) Droga na igrzyska
b) Położenie Olimpii
c) Opis obiektów
d) Przybycie zawodników i publiczności
e) Uroczystości początkowe ( inauguracja )
f) Rozgrywane zawody ( dyscypliny ), w tym również konkursy artystyczne
g) Dekoracja zwycięzców

1

Odpowiedzi

2009-12-13T20:27:55+01:00
Idąc na igrzyska szedłem po twardej, skamieniałej drodze.
Teren był bardzo górzysty.
Widać było budynki w stylu jońskim, korynckim i doryckim.
Do wejścia podążało bardzo dużo ludzi.
Gdy wszystkie miejsca były zajęte weszli zawodnicy. Byli to umięśnieni, wysportowani i opaleni męzczyźni. Na widowni również znajdowai się sami męzczyźni ponieważ uczestnicy igrzysk byli nago. Na początku weszli uczestnicy z flagami narodowaości oraz przybył uczestnik niosący znicz olimpijski.
Byłem zafascynowany wszystkimi dyscylinami lecz najbardziej spodobała mi się dziedzina z pięcioboju zwana pankrationem.
Dekorację nie otrzymali niestety moi ulubieńcy. Zwycięzcy otzrymali wieniec oliwny oraz mają mu postawić pomnik. Za pewne dostanie coś jeszcze ten młodzieniec ale to już nie oficjalnie. Po chwili przyszedł sędzia i ogłosił,że zawodnik oszukiwał i za karę będzie musiał postawić pomnik na cześć Zeusa. Chodzą plotki,że podobno na widownię wkradła się kobieta czyli według obyczaju będzie musiała ponieść karę śmierci.
9 3 9