Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-13T20:42:26+01:00
Pomidory rośliny z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Pomidory jadalne rosną tam w naturze w i uprawiane są już od 8 tysięcy lat. Owoce pomidorów są duże i soczyste. Jest wiele odmian pomidorów, o różnych kolorach i kształtach owocu. Pomidory spożywane są pod różnymi postaciami: w stanie surowym, jako składnik zup, sosów, sałatek, kanapek, potraw z ryżu. Pomidory są też przetwarzane na soki, przeciery i koncentraty.Pomidory są bogate w likopen, który przeciwdziała zachorowaniom na nowotwory (zwłaszcza na raka prostaty).
2009-12-13T21:04:46+01:00
To roślina jednoroczna,pochodzi z Ameryki Południowejlub Srodkowej.Do Europy dotarł (pomidor)po1492,po odkryciu Ameryki przez Kolumba.Roślina gruczołowata , lepko owłosiona. Łodyga rośnie na wysokość 1,5m u odmian szklarniowych nawet do kilku metrów.Liście pojedyńczo lub podwójnie przerywanopierzastodzielne.Kwiaty żółte,o zaostrzonych łatkach zebrane w jednostronne kilkukwiatowe skrętki w kątach liści.Owoce mogą mieć wielkość od 20 do 100 mm średnicy.Kształt może być kulisty,wydłużony,żebrowany(jak u papryki).Kolor najczęściej czerwony choć są obmiany o kolorze owocy:pomarańczowym,zielonym żółtym a także czarnym.Pomidory są bogate w likopen-przeciwutleniacz(który jak podejrzewano do niedawna zapobiega nowotworom ). Likopen jest też potencjalnie środkiem neuroprotekcyjnym tzn.chroniącym neurony w mózgu.Owoce pomidora zawierają :sód,potas magnez wapń mangan żelazo kobalt miedź cynk fosfor fluor chlor jod karoten . Witaminy : K,B1,B2,B6,C,PP ,kwasy:pantotenowy,foliowy,szczawiowy,biotynę.
1 5 1
2009-12-13T21:23:10+01:00
W okresie letnio-jesiennym pomidor to niezaprzeczalny władca naszych stołów. Zdziwienie ogarnia, gdy czytamy, że jeszcze w XVII wieku uznawano go w niektórych krajach za owoc trujący i uprawiano go jedynie jako roślinę ozdobną... Na szczęście – szybko odkryto jego niepowtarzalny smak i właściwości, którymi urzekł i zawojował zwyczaje kulinarne wielu narodów. Prawdą jest jednak, że najsmaczniejszy jest w postaci jak najmniej przetworzonej.Jedz pomidory-ich wpływ na zdrowie i urodę trudno przecenić.

Pomidory dotarły do nas za sprawą Kolumba zza oceanu – ich ojczyzną jest Ameryka Południowa, gdzie wciąż jeszcze spotkać ich dziko rosnące krzewinki. Do Polski, podobnie jak i wiele innych ogrodowych smakołyków, sprowadziła go królowa Bona. Od tej pory zawładnął niepodzielnie naszymi sercami, stając się niezbędnym składnikiem wielu dań naszej kuchni. Doceniono nie tylko jego walory smakowe, lecz także zdrowotne – częściej gości dziś w naszej codziennej diecie dzięki licznym przetworom, przede wszystkim sokom. Sok z Pomidorów Ogrody Natury wyróżnia się spośród nich swą esencjonalnością i naturalnością, pozwalającą nam cieszyć się niepowtarzalnym smakiem przez cały rok.

Odkryto, że pomidory zawierają bardzo cenny składnik – likopen, barwnik nadający tym owocom głębokiego czerwonego koloru, który wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, przez co ma silne działanie antynowotworowe. Badania wykazują, że jest on zdecydowanie łatwiej przyswajany przez nasz organizm w postaci lekko przetworzonej, przez co sok pomidorowy okazuje się być bardziej wartościowy niż same owoce.

Nie ma większej korzyści dla naszego organizmu niż łączenie przyjemnego z pożytecznym. Sok pomidorowy może być także środkiem zaradczym na częstą skłonność do przejadania się – zawiera dużo błonnika i mało kalorii (zaledwie 23 kcal na 100 ml), szybko dając poczucie sytości, zbawienne dla odchudzających się. Jego zadaniem jest również pobudzanie przemiany materii oraz oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.

Pomidory stanowią też pomoc w uzyskaniu nie tylko szczupłej sylwetki, lecz także – pięknej skóry. Zawarta w nich witamina C zwiększa stopień jej dotlenienia oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne, ożywiając ją i dodając blasku, a witamina E chroni przed powstawaniem zmarszczek i przedwczesnym starzeniem się. Korzystnie działa na urodę nie tylko w diecie, lecz także w zastosowaniu zewnętrznym – warto wiedzieć, smarowanie twarzy lub rąk sokiem pomidorowym ma moc rozjaśniania przebarwień i łagodzenia zmian trądzikowych.

Pomidory to także nieocenione źródło witamin oraz pierwiastków takich jak żelazo czy potas. Szczególnie ważny jest ten drugi, który aktywnie neutralizuje szkodliwy nadmiar soli w naszej diecie, powodujący zwiększone ciśnienie tętnicze, zatrzymywanie wody oraz skurcze mięśni. Obecność potasu sprawia również, że opisywane warzywo wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego mózgu, wydatnie polepszając jego zaopatrzenie w tlen. Wśród witamin istotną dla nas jest witamina A, która działa korzystnie na nerwy wzrokowe, wzmacniając je u osób pracujących przy komputerze i spędzających czas przed telewizorem. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego do swojego jadłospisu powinny wprowadzić pomidory kobiety oczekujące dziecka, a także osoby znerwicowane żyjące w ciągłym stresie, bowiem warzywo to ma właściwości uspokajające i kojące nerwy.
4 4 4