Odpowiedzi

2009-12-14T00:02:43+01:00
Danusia i Jagienka to dwie główne bohaterki powieści ,,Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Różnią się one od siebie bardzo , lecz łączy je pochodzenie szlacheckie i miłość do Zbyszka.
Danusia ma rozpuszczone blond włosy, bladą twarz, piękne błękitne oczy. Jagienka wysportowaną smukłą sylwetkę, ciemne włosy zawsze wiązane w warkocze.
Danusia jest dwunastoletnią córką rycerza Juranda ze Spychowa. Wcześnie osierocona dziewczynka jest jedną z dworek księżny Anny Danuty. Jest dziecinna i niedojrzała, przedstawiona w powieści jako niewinna, delikatna i bezbronna osoba. Jagienka jest piętnastoletnią córką Zycha ze Zgorzelic. W swoim życiu zajmowała się głównie chłopięcymi zabawami takimi jak; jazda konną czy strzelanie z łuku. Po śmierci matki musiała pod nieobecność ojca zajmować się gospodarstwem w Zgorzelicach.Subtelna i delikatna Danuśka zawsze rozpaczała nad losem swojej rodziny i przyjaciół.Bystra Jagienka starała się rozwiązać każdy problem . Lubiła rzeczy, które w ówczesnych czasach uważane były za typowo męskie.Obie bohaterki cechuje szczerość i spontaniczność uczuć.Dzielą je jednak życiowe doświadczenia i usposobienia.Danusia pochodzi ze znakomitego rodu, Jagienka z mniej znanej szlachty.Troskliwie opiekowała się Zbyszkiem gdy został zraniony co świadczy o jej opiekuńczości. Darzyła miłością swojego ojca i Zbyszka oraz Annę Danutę, która była dla niej jak matka. Była miłą, delikatną i wrażliwą dziewczyną.Jagienka była silna i odważna. Nie bała się, gdy poszła sama w nocy do lasu, by pomóc Zbyszkowi, który był w niebezpieczeństwie. Zawsze miała swoje zdanie na dany temat, potrafiła postawić na swoim. Cechował ją spryt oraz zaradność. Jagienka nigdy nie kłamała, gdyż była szczera.Bardzo kochała Zbyszka, mimo iż była świadoma tego, że on kocha Danusię.
Moim zdaniem Danusia i Jagienka są dobrymi wzorami do naśladowania o czym świadczy ich pochodzenie oraz charakter którym tak bardzo się od siebie różniły. Obie bohaterki na pewno byłyby idealnymi żonami dla głównego bohatera powieści w którym zakochały się, lecz pod względem umiejętności bohaterek Jagienka lepiej sprawdziłaby się w tej roli.