Odpowiedzi

2009-12-14T13:04:14+01:00
Kraków, 14.12.2009
Kochani Rodzice!
Piszę do Was, aby podzielić się moim zafascynowaniem Polską w czasie renesansu. To nie to samo co działo się u nas, w Holandii.
Żałujcie, że nigdy nie czytaliście Jana Kochanowskiego. Kiedy mój kolega, interpretował mi jego treny, zaparło mi dech w piersiach. To jest dopiero artysta, w moich oczach wzniósł się wyżej niż wszyscy filozofowie niderlandzcy.
Spodobało mi się, że Polska uległa naszym wpływom i jej architektura na Pomorzu przypominała naszą (np. Brama Zielona w Gdańsku - jest piękna!). Niestety potem nastąpił manieryzm i początki baroku.
Chciałbym być humanistą za tamtego okresu. Uważali oni, że człowiek jest najwyższą wartością. Polskie Towarzystwo Humanistyczne działa do dziś. To dziwne, że w Niderlandach górą był stoicyzm.
Odrodzenie było rozkwitem kultury polskiej. Największy wpływ na ich sztukę miały Włochy.
Mój Uniwersytet Jagielloński, czyli Akademia Krakowska stała się ważnym ośrodkiem naukowym w Europie. Jesteśmy najstarszą w Polsce uczelnią wyższą.
Jednak najbardziej podobało mi się życie tamtych ludzi. Ekspresyjni, wykształceni, niezwykle wrażliwi na sztukę mężczyźni i piękne, zadbane, eleganckie kobiety.
Myślę, że dzięki temu zrozumieliście chociaż trochę, czemu jestem taki pełen podziwu dla renesansu w polsko-litewskim państwie.
Pozdrawiam,
wybierz sobie jakieś imię.