Odpowiedzi

2009-12-14T14:55:20+01:00
PŁONNIK-[POLYTRICHUM]-kosmopolityczny mech;wysokość do 60 cm;łodygi wzniesione,gęsto pokryte lancetowatymi liśćmi;w Polsce występuje m.in. płonnik błotny lub pospolity,porastający torfowiska i wilgotne lasy,tworząc zwarte darnie.
WĄTROBOWCE-[HEPATICAE]-klasa mszaków;kosmopolityczne rośliny pionierskie: naziemne,naskalne lub nadrzewne;w Polsce występuje ponad 200 gatunków,w miejscach zacienionych i wilgotnych np.porostnica.
TORFOWIEC-[SPHAGNUM]-mech tworzący gęste darnie na bezwapiennych,wilgotnych glebach;pęd główny jest o nieograniczonym wzroście;duża pojemność wodna liści;w Polsce występuje 26 gatunków,uczestniczą w powstawaniu torfowisk;po wysuszeniu torfowca używa się jako materiał opakunkowy,ściółkę.
MSZAKI-[BRYOPHYTA]-gromada rodniowców;obejmująca drobne rośliny zarodnikowe;które zamiast korzeni mają chwytaki;dzieli się na 2 klasy:mchy i wątrobowce.Przechodzą przemianę pokoleń;pokolenie płciowe [gametofit] powstaje na tzw.splątku [u wątrobowców plechowatych,u mchów składających się z łodygi i liści ];to pokolenie jest samożywne i silniej rozwinięte niż zagłębiony w splątku sporoft [pokolenie bezpłciowe]sporofit składa się ze szczecinki z zarodnią,wytwarzającą zarodniki;mszaki rozmnażają się przez zarodniki oraz wegetatywnie przez jedno- i wielokomókowe roznóżki;nadto z każdej części rośliny może się rozwinąć splątek.

Mam nadzieję,że ci to pomoże.
2 3 2