Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T13:44:33+01:00
Pod koniec września roku 1854 wojska turecko-francusko-brytyjskie podeszły pod twierdzę Sewastopol na Krymie.Rosjanom przewodził ks. Mienszykow.Wzmocnił on pospiesznie stare fortyfikacje i zbudował na przedpolu twierdzy kilkanaście nowych bastionów.Aby nie pozwolić wpłynąć do miasta flocie sprzymierzonych,zatopiono kilka okrętów.Najważniejsze były bastiony nr. 4 i nr. 5 oraz reduty na Kurhanie Małachowa.Tuż przed zablokowaniem twierdzy Mienszykow zx częścią sił wycofał się na drugą stronę zatoki.Sprzymierzeni rozlokowali swoje siły na wzgórzach otaczających miasto od południa.Na południu stali najliczniejsi Francuzi, a na południowym zachodzie wojska Wielkiej Bretanii.Turcy byli odwodem.8 października altyleria sprzymierzonych zaczęła bombardować miasto,a 17 października podjęto pierwszy szturm.Brytyjczycy zaatakowali Hurham Małachowa i sąsiednie umocnienia,a Francuzi próbowali się wedrzeć do miasta od zachodu.Piechocie pomagały okręty,ostrzeliwując Sewastopol z dział.Z powodu silnego oporu Rosjan szturm się załamał.
Po prawie rocznej obronie twierdzy rosyjski garnizon Sewastopola był na skraju załamania,a regularnie bombardowane z dział miasto leżało w gruzach.Gdy 16sierpnia 1855 roku armia rosyjska,która próbowała odblokować twierdzę została zniszczona,Sewastopol nie miał szans się utrzymać.Siły sprzymierzonych urosły o 4tys. żołnierzy Tureckich,12tys. Piemontczyków oraz 18tys. Francuzów.Jednego dnia altyleria wystrzeliwała do 70tys. pocisków.
Decydujący szturm rozpoczął się rano dnia 8września.Oddziały francuskie zdobyły bastion nr. 2 a brytyjczycy bastion nr. 3.Francuzi,po zaciętej walce wręcz, zdobyli główny cel natarcia-bastion nr.5.Mimo zaciętego oporu Rosjan,Piemontczycy i Turcy zdobyli Kurhan Małachowa.Wieczorem twierdza skapitulowała.


1 5 1