Odpowiedzi

2009-09-08T20:01:14+02:00
Dziecko nazwane przez wilczycę Mowglim, czyli Żabą, zostało przyjęte do Gromady dzięki poparciu niedźwiedzia Baloo i okupowi czarnej pantery Bagheery. Dziesięć lat później Mowgli był pełnoprawnym członkiem wilczej społeczności. Dzięki wilczym rodzicom oraz niedźwiedziowi i czarnej panterze poluje i zna prawa dżungli. Ma jednak sporo wrogów z powodu swego intensywnego spojrzenia, którego nie wytrzymują zwierzęta, oraz mądrości. Pantera ostrzega go przed tygrysem i młodymi wilkami. Wysyła go też do ludzi po „czerwony kwiat” - ogień, który może go uratować. Po drodze Mowgli obserwuje, jak stary przywódca wilków, Akela, nie zdołał złapać kozła i z tego powodu miał stracić pozycję i życie. Nie czekając na wynik walki, wykrada ogień białemu dziecku. Wracając, spotyka panterę i pokazuje jej bez lęku ogień. Na naradzie Gromady głos zabiera tygrys. Po proteście Mowgliego przemawia obalony przywódca, Zdechły Wilk. Ponieważ nikt nie chce z nim walczyć na śmierć i życie, tygrys żąda wydania mu Mowgliego. Broni go Akela. Obiecuje, że jeśli puszczą chłopca wolno, on nie będzie żądać walki z żadnym młodym wilkiem, zachowując w ten sposób ich życie. Ponieważ to nie przekonało Gromady, wystąpił Mowgli z płonącymi fajerwerkami w ręce. Obiecał odejść od wilków-zdrajców, wymógł jednak na nich obietnicę ocalenia Akeli. Rozgniewany tłukł płonącą gałęzią na oślep wkoło, a wilki w przerażeniu uciekały. Taki sam los spotkał tygrysa. Mowgli z żalem i łzami w oczach pożegnał się z Matką Wilczycą i Ojcem Wilkiem i ruszył w stronę ludzkich osiedli.

Nim Mowgli porzucił Gromadę, praw dżungli uczył go miś Baloo. Nauczył on swego pupila próśb o pomoc w językach wielu zwierząt. Kiedy popisywał się przed panterą ich znajomością, okazało się, że spoufalił się z małpami. Na prośbę swych opiekunów obiecuje tego więcej nie robić. Małpy jednak porywają chłopca w nieznanym kierunku. Mowgli prosi ścierwnika o przekazanie informacji o swoim losie Baloo. Tymczasem zrozpaczony niedźwiedź i pantera zastanawiają się, jak pomóc porwanemu. Udają się po pomoc do postrachu małp, węża Kaa. Proponują mu wspólne polowanie na porywaczy chłopca. W tej chwili ścierwnik Chil powiadomił Baloo, panterę i Kaa o pobycie dziecka w Chłodnych Legowiskach, opustoszałym osiedlu ludzkim. Kaa i Bagheera natychmiast ruszyli w drogę, a powolny Baloo ich śladem. Tymczasem Mowgli, głodny i senny, próbuje uciec. Zatrzymany, czeka na tarasie na decyzję małp. Obserwują to z ukrycia Kaa i pantera. Kaa oddalił się, otaczając małpy, a pantera rozpoczęła atak. Chłopiec, rzucony do ruin, woła na pomoc węże. Radzi też walczącej przyjaciółce ukrycie się w zbiorniku wody. Pomaga jej w tym przybyły z opóźnieniem Baloo oraz atak węża Kaa. Na widok węża wszystkie małpy uciekły. Wspólnie uwolnili Mowgliego z pułapki. Kaa zostaje, polując na małpy za pomocą rzuconego uroku, przyjaciele wracają do dżungli. Po drodze ustalają, że chłopca musi spotkać kara - klapsy Czarnej Pantery.

Mowgli po opuszczeniu dżungli udaje się do wioski. Kobieta, której kiedyś tygrys porwał dziecko, daje mu jeść i zabiera do swojej chaty. Chłopiec, nierozumiejący ludzkiej mowy, nie czuje się dobrze wśród ludzi, w zamkniętym pomieszczeniu. Nie pozwolił się położyć do łóżka. Uśpionego wśród traw budzi najstarszy syn Matki Wilczycy, który przybył z informacją o ucieczce tygrysa. Czas szybko mijał. Mowgli coraz więcej rozumiał z mowy ludzkiej, ale nie czuł się dobrze - nie znając obyczajów społeczności, obowiązującej w niej hierarchii, popełnia wiele gaf (pomaga garncarzom ratować osła, naraża się kapłanowi). Za karę ma podjąć pracę przy wypędzaniu bydła na pastwisko. Wieczorem, słuchając niestworzonych opowieści starego strzelca Buldeo o dżungli i o porwaniu dziecka przez kulawego tygrysa-upiora, wyśmiewa bajarza. Rano, po wypędzeniu bydła na pastwisko Mowgli spotyka się z Szarym Bratem, który powiadamia go o chwilowym powrocie tygrysa Shere Khana, który ciągle planuje zemstę na chłopcu. W końcu jednak wrócił na stałe. Szary Brat, który o planowanej zemście tygrysa dowiaduje się od Tabaquiego, ostrzega Mowgliego. Wspólnie z Akelą rozdzielają stado bydła. Krowy i cielaki prowadzone przez wilka tarasują wylot wąwozu, w którym czai się tygrys. Byki, kierowane przez Akelę i Mowgliego, wbiegają do wąwozu, zamykając Shere Khana w pułapce i tratując go. Gdy Mowgli ściąga skórę z tygrysa, nadchodzi Buldeo. Chce zabrać skórę i uzyskać za nią nagrodę. Na polecenie chłopca Akela unieruchamia go. Gdy przerażony strzelec wraca do wsi, rozpowiada o czarach Mowgliego, w wyniku czego mieszkańcy wioski obrzucają go kamieniami. Po pożegnaniu z Messuą, kobietą, która go przygarnęła, chłopiec i jego przyjaciele udają się ze skórą tygrysa pod Skałę Narad. Chłopiec rozkłada ją na skale, a wilki proponują mu objęcie przywództwa nad Gromadą. Mowgli odmawia. Chce samotnie polować w dżungli. Pomoc proponują mu cztery wilczęta. Po odśpiewaniu pieśni odchodzi z Gromady.









3 2 3