Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T15:34:52+01:00
W moim domu Wieczerza Wigilijna odbywa się następująco:

1.Najpierw przed wieczerzą odczytywanie jest czytanie biblijne.
2.Następnie każdy bierze z talerza opłatek i nawzajem składamy sobie życzenia.
3.Razem zasiadamy do stołu, i spożywamy przygotowane dania.
Jest ich 12, i najczęściej jest to Barszcz czerwony z uszkami,
ryba z ziemniakami i kapustą, groch,grysik,pierogi ze śliwkami i
serem, kompot śliwkowy, i jeszcze parę dań, a oprócz tego
ciastka, śledzie, itd.
4.Po kolacji najpierw następuje rozmowa a potem śpiewa się ze
2-3 kolędy.
5.Potem znów rozmowa aż to późnych godzin i wspólne wyjście
na pasterkę. :D
2009-12-14T15:35:53+01:00
Na stole wigilijnym powinno być 12 potraw a w tym karp. Pod obrusem powinno być sianko a przy stole jedno wolne miejsce. Po objawieniu się pierwszej gwiazdki wszyscy dzielą cię opłatkami. Po kolacji wigilijnej zaczynamy rozpakowywać prezenty i na tym koniec zadania
1 5 1
  • Brit
  • Początkujący
2009-12-14T15:37:33+01:00
Najważniejszym momentem wigilii była i jest wieczerza. Pora jej rozpoczęcia jest określona i niezwykła: pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie. To na pamiątkę betlejemskiej gwiazdy, która wskazywała pastuszkom drogę do stajenki, miejsca narodzenia Dzieciątka. Zgromadzeni domownicy odmawiają pacierz, modlitwę za zmarłych. Po modlitwie powinna nastąpić chwila milczenia. Według wierzeń dusze zmarłych krewnych przychodzą wtedy, by zacząć wilię ze wszystkimi.

Zanim zasiądziemy do posiłku przy wigilijnym stole, dzielimy się opłatkiem. Kiedyś łamanie się opłatkiem zapoczątkowywał ojciec, matka lub osoba najstarsza w rodzinie. Przy łamaniu się opłatkiem należało swoich rodziców i dziadków ucałować w rękę. Zwyczajowo pozostawiano puste miejsce przy stole dla kogoś bliskiego lub wędrowca.

Po podzieleniu się opłatkiem, złożeniu życzeń, pojednaniu się i modlitwie zasiadamy do wigilijnego stołu, na którym powinno znajdować się co najmniej dwanaście potraw, bo tyluż było apostołów i tyle jest miesięcy w roku. Do II wojny światowej potraw musiało być koniecznie nie do pary 5, 7, lub 9. Parzysta liczba miała przynieść niepowodzenie w gospodarstwie. Gotowano również 12 dań ze wszystkich roślin rosnących w polu w celu zapewnienia ich urodzaju w Nowym Roku. Należało też spróbować wszystkich przygotowanych potraw bez odkładania łyżki.

Do najpospolitszych dań wigilijnych należało i należy: barszcz, groch, fasola, grzyby, ziemniaki, wszelkiego rodzaju kasze podawane z sosem grzybowym, gołąbki z farszem, pierogi z kapustą i grzybami. Najważniejszą potrawą jest kutia z gotowanej pszenicy doprawiana makiem, miodem i orzechami. Obowiązkowo podaje się śledzie. Wszystkie potrawy są postne, a powinny składać się z "wszystkiego co w polu, sadzie, ogrodzie, lesie i wodzie" czyli z potraw zbożowych, warzyw, owoców, orzechów, miodu i ryb.

Obecnie wigilijne menu odbiega nieco od tego, jakie przygotowywano onegdaj. Jednak w każdym domu przestrzega się podstawowej tradycji: wigilijna wieczerza musi być postna. Koniecznie tez na świątecznym stole musi znaleźć się barszcz czerwony lub zupa grzybowa (czasem migdałowa lub rybna), koniecznie karp, czasem inna ryba, potrawa z kapusty, kompot z suszonych owoców, słodycze.
2 5 2