Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T16:45:19+01:00
Edyp jest bohaterem tragicznym,ponieważ warunkiem tragizmu jest wina tragiczna.Edyp popełnia swoją winę zupełnie nieświadomie.Dopiero po popełnieniu zbrodni został poinformowany o swojej winie, za którą zmuszony jest ponieść karę.Historia Edypa dobrze pokazuje pojęcie Ironii tragicznej.Musiał dokonać wyboru pomiędzy dwoma racjami, chociaż bed względy na to co wybierze skończy się to dla niego katastrofą.
Bezskutecznie próbuje uciec przed przeznaczeniem, jednak nie udaje mu się to, a wręcz przeciwnie, czym bardziej stara się oddalić spełnienie wróżby, tym bardziej ją do siebie przybliża. Nie zdaje sobie sprawy, że nie wygra z losem, a każda jego decyzja i tak musi skończyć się katastrofą. Edyp traci wszystko co posiadał: wspaniałych rodziców,własny honor, władzę, autorytet wśród ludzi, żonę,a jednocześnie matkę Jokastę, oraz spokój swojego sumienia, bowiem nie potrafił dalej żyć ze świadomością tego co zrobił. Od chwili, gdy dowiedział się o popełnieniu zbrodni z przepowiedni dręczyły go okropne wyrzuty
sumienia. W chwili, gdy zabijał człowieka, nie zdawał sobie sprawy z więzów łączących go z ofiarą. Chcąc uniknąć wróżby doprowadził do jej spełnienia. Edyp to na pewno bohater tragiczny, który nie może zmienić swojego losu, bo cokolwiek by nie uczynił poprowadzi to do tragedii. I chociaż jest to wina niezawiniona , jednak popełniona i nieunikniona.