I znowu problem z chemią. Jako że na lekcji nie dowiaduje się zbyt wiele na ten temat jedynym ratunkiem jest poprosić o pomoc tutaj.

Kto potrafiłby wyjaśnić mi na czym polegają reakcje węglowodorów i wynikające z nich produkty
tutaj np: jeśli mamy CH₂ = CH - CH₃ + I₂ -----> to daje nam
dijodopropan? I dlaczego jest -di? i na czym polega to przyłączanie jodu do poszczególnych węglów? skąd mam wiedzieć kiedy co do czego przyłączyć i jaką dać temu produktowi nazwę? i jak robić do tego wzory strukturalne i półstrukturalne?

jeśli ktoś już napisał na ten temat wypracowanie proszę o pomoc w tej sprawie lub jakąś stronę gdzie jest to ładnie wszystko przejrzyście wyjaśnione. A chemii akurat kuleje i przydała by mi się wasza pomoc.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T17:40:20+01:00
Wiesz co, z tego co ja umiem i z tego co tłumaczyła mi pani z chemi reakcje wyglądają zawsze tak samo ;) sprawdzasz obydwie strony: lewa prawa. Przy lewej stronie każdy pierwiastek musi mieć taką samą liczbę jak po stronie prawej. A więc przystępuję do rzeczy ;) występuje takie coś jak reakcja podstawiania. Ogólnie nie jest to przydatne. Dzięki temu nazywamy dane produkty powstałe podczas wykonywania reakcji. Np. gdy odbarwiamy roztwór wody bromowej, wtedy:
h h h h
I I I I
h-c -c-h +br-br->h- c-c-h
I I
br br
powstał nam bromoetan, widzisz że przyłączyłam 2 bromy, i jeżeli w powstałym roztworze także mamy 2 nowe pierwiastki, te same powstaje -di, trzy-tri, cztery-tetra. ;)
Poprostu musisz się tego nauczyć ;)