Odpowiedzi

2009-12-14T17:36:07+01:00
Myślę, że tak, byli odważni!
3 1 3
2009-12-14T17:37:23+01:00
Tak, są.
Cechuje ich patriotyzm, miłosc do ojczyzny do drugiego człowieka, pracowitosc, pomocnosc, honor, walcza w obronie kraju, ;))) ubierz w slowa ;]
2 1 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T17:37:29+01:00
Alek i Rudy mogą być autorytetami.
Wojny, bitwy wymagały wielkich czynów, które prowadziły do zwycięstw.
Wszyscy mówią, piszą, pamiętają tylko o tych najwybitniejszych osobistościach, przywódcach. Nikt nie zauważa mniej znanych ludzi, którzy swoim zachowaniem, walką mieli również wpływ na dzieje historii.
Kamiński w książce ?Kamienie na szaniec? przedstawił sposoby walki Polaków z okupantem. Zośka, Alek i Rudy oraz ich koledzy stawiali czoła faszystom, tworząc zgrany zespół oparty na przyjaźni. Przeżywali razem niepowodzenia i cieszyli się z małych zwycięstw nad wrogiem.
Należy zaznaczyć, że walka chłopców poprzez Mały Sabotaż miała duże znaczenie psychologiczne w pokonywaniu okupanta. Zrywanie flag hitlerowskich z urzędów i instytucji, zagazowywanie sal kinowych, w których wyświetlano faszystowskie filmy propagandowe, malowanie na murach kotwic, czyli symbolu Polski Walczącej. Takie działania pokazywały hitlerowcom, że nie mogą w Polsce czuć się bezpiecznie, że Polacy żyją i walczą o wolność. Potwierdzeniem tych słów jest cytat: ?Chodziło o to, by Niemiec widział i czuł, że pobity kraj nie został pokonany, że go jako okupanta nienawidzi?.
Warto również zauważyć, iż Zośka, Alek i Rudy dążyli do tego, aby powiększać własną wiedzę ?ci chłopcy kończyli swe szkoły, i to, na ogół z dobrymi wynikami?. Jak również, by pomagać innym w nauce. Poprzez uczenie się, chłopcy pielęgnowali tradycje, obyczaje i historię Polski.
Z kolei przejdę do dywersji. Pod koniec 1942 roku Zośkę, Alka i Rudego przydzielono do Grup Szturmowych. Teraz do walki z okupantem mieli używać broń. Uczestniczyli w wielu akcjach przeciwko hitlerowcom. Wraz z kolegami wysadzili pociąg wiozący sprzęt wojenny na front Rosji. Zabijali SS-manów (chodź czuli się z tym źle).
Nie należy zapominać również o przyjaźni i zaufaniu jakim darzyli się Zośka, Alek i Rudy. Swoje oddanie kolegom, Rudy udowodnił tym, że, kiedy złapali go faszyści nie wydał adresów przyjaciół, chociaż był katowany przez gestapo.
Alek również poświęcił swoje życie. Został ranny w brzuch podczas akcji odbicia Rudego. Wkrótce umarł.
Przytoczone argumenty wystarczą, by stwierdzić, że Zośka, Alek i Rudy są autorytetami dla współczesnych nastolatków.
To, co robili z narażeniem życia dla Ojczyzny jest dla nas przykładem patriotyzmu, bohaterstwa i braterstwa. Powinniśmy być takimi ludźmi, jakimi byli Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki i Aleksy Dawidowski.
Okres okupacji był czasem wielkiej próby charakterów, oni z tej próby wyszli zwycięsko, pokazali jak można ?pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ?.
7 2 7