Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-14T19:14:50+01:00
Na czym polega dorosłe życie?
To pytanie które warto sobie zadać,zwłaszcza teraz, kiedy niedługo bedę miała 18 lat i bedę pełnoprawną obywatelką naszego państwa. Czy dorosłe życie to tylko prawo do wyboru prezydenta naszego kraju? i czy dorosłe życie rozpoczyna się właśnie w dniu moich 18-nastych urodzin?
Otóż nie. Róznie można definiować pojęcie "dorosłości". Dla jednych jest to niezależność finansowa,dla innych brak kontroli ze strony rodziców,czy opiekunów prawnych,a jeszcze inni mówia o sobie ze są dorośli,gdy mają możliwość samodzielnego podróżowania za granicę czy legalnego stosowania niektórych używek.
Dorosłość to także proces rozwoju psychicznego, który można usytuować w 4 grupach postaw:
wobec siebie
wobec innych
wobec świata i życia
wobec wiedzy i procesu jej zdobywania
Poza tym wszystkim człowiek,określający sie mianem dorosłego musi posiadac zespół cech takich jak np.:
samokontrola,
stabilizacja społeczna,
niezależność,
odpowiedzialność,
taktowność,
powaga,
wytrzymałość,
doświadczenie,
obiektywność.
Bardzo ważną kwestią jest odpowiedzialność. Bez niej ani rusz. Gdy mówimy o sobie "jestem dorosły",to tak jakbyśmy mówili "jestem odpowiedzialny za to,co robię i w pełni zdaję sobie sprawę z konsekwencji płynących z mojego działania." odpowiedzialnosc jest pojęciem bardzo szerokim,nie chodzi tu tylko o ponoszenie konsekwencji własnych czynow,ale także o troskę o najbliższych,o naszego partnera życiowego,czy naszych potomków.
Dorosłość często jest jednak błednie utożsamiana z dojrzałością.
Kurt Vonnegut powiedział,że dojrzałość jest "uświadomieniem sobie własnych ograniczeń". Miał rację. Dojrzałość to np. umniejętność gospodarowania czasem i pieniędzmi. Trzeba wiedzieć z czego zrezygnować na rzecz czegoś innego.dojrzałość przychodzi wraz z obowiązkami,a dorosłość niekoniecznie. (Mówię tu o wspomnianym wcześniej wieku 18 lat.)
Tak więc podsumowując,dorosłe życie nie niesie za soba samych przyjemności (używki,prawo wyborcze,samowola),ale także niesie pewne zobowiązania i obowiązki do których trzeba dojrzeć.


dziękuje.!:D to tak na szybkości było pisane,więc na pewno wymnaga korekty i kilku dodatkowych zdań:P