Odpowiedzi

2013-01-21T19:16:50+01:00

W życiu jest wiele sytuacji , w których człowiek musi się zmierzyć z wieloma problemami i kłopotami. Jednak zgadzam się ze słowami Santiago, że "Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać ". Aby potwierdzić moje zdanie, przytoczę w tej chwili kilka argumentów

Po pierwsze Santiago  był starym rybakiem, który pragnął złowić dużą rybę. Wyruszajac w morze nie przypuszczał, że połów ten będzie nawet zagrożeniem dla jego życia. Rybak zmagał się przez wiele dni z głodem i pragnieniem. Walczył ze sztormem i rekinami, które próbowały pożreć jego rybę i jego samego. Stary człowiek bronił swojej zdobyczy z wielką determinacją , a drapieżniki  po kawałku rozszarpywały jego rybę. Santiago pomimo bólu fizycznego, wielkiego zmęczenia, poranionych rąk  nie poddał się i walczył do końca aż wreszcie zwyciężył.  

Uważam, że bohaterowie "Kamieni na szaniec " udowodnili, że nigdy nie należy biernie poddawać sie losowi , ale walczyć do końca. W przypadku Rudego możemy zauważyć, iż pomimo okrutnych tortur jakie na nim stosowali Niemcy , nie wydał on swoich kolegów na pewną śmierć. Chłopiec był okaleczony i psychicznie wykończony , ale to go nie załamało  i dlatego możemy powiedzieć , że wygrał on swoją walkę.       
Kolejnym przykładem może być II wojna światowa. W tym okresie powstalo wiele obozów koncentracyjnych gdzie ludzkie życie dla Niemców nie miało żadnej wartości. Właśnie w tego typu miejscach ludzie byli torturowani, głodzeni, poniżani i zabijani. Jednak nadal oni walczyli o swoje życie,chociaż fizycznie byli w opłakanym stanie.Tych ludzi można było zniszczyć,ale nie pokonać.
Moim zdaniem "Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać" co udowodnilam przytaczając właściwe argumenty