Jaką pełni rolę ?
Okrywające :
- skórka , korek .
- miękisz asymilacyjny , miękisz zasadniczy , miękisz spichrzowy .
Tkanki przewodzące :
- drewno .
- łyko .
Tkanki wzmacniające :
- twardzica .
- zwarcica .

Byłabym wdzięczna gdyby mi to ktoś zrobił ..
z góry dziękuję .

2

Odpowiedzi

2009-12-14T18:48:12+01:00
Skórka pełni funkcje okrywajacu u roslin młodych,a korek u roslin wieloletnich.Miękisz asymilacyjny wystepuje głównie w liściach i łodygach zawierające chloroplastry.Zasadniczy wypełnia wszystkie wolne miejsca miedzy innymi tkankami roślin.Spichszowypełnij funkce magazynujaca.Gromadzi materiały zapasowe i wode.Drewno transportuje wode z korzeni do góry rosliny,łykotransportuje substancje odzywcze.Twardzica zbudowana z martwych komórek wystepuje w łupinach,zwarcica jest zbudowana z komórek zywych wystepuje w korzeniach marchwi np. i w szybko rosnacych czescach roslin
9 2 9
2009-12-14T19:01:52+01:00
Skórka- najczęściej okrywa młode części rośliny, jest przezroczysta dzięki czemu może przenikać światło do głębszych warstw rośliny.
Korek- występuje w starszych częściach rośliny. Jest to drugi rodzaj tkanki okrywającej. Jest zbudowany z martwych komórek wypełnionych powietrzem. para wodna i inne gazy mogą przenikać przez nie swobodnie do wnętrza i na zewnątrz rośliny.

Miękisz asymilacyjny- jest zbudowany z komórek zawierających dużo chloroplastów. Zachodzi w nim fotosynteza.
Miękisz zasadniczy- wypełnia wolne miejsca pomiędzy innymi tkankami rośliny.
Miękisz spichrzowy- jego komórki mogą magazynować substancje odżywcze oraz wodę. Pozwala to przetrwać roślinie okresy suszy lub braku substancji odżywczych.

Drewno- jego funkcją jest transport wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych.
Łyko- przewodzi substancje organiczne powstałe w procesie fotosyntezy.

Twardzica- jest zbudowana z martwych komórek o silnie zgrubiałych i zazwyczaj zdrewniałych ścianach. Występuje w roślinach, które osiągają duże rozmiary.
Zwarcica- uodparnia roślinę na zmieniające się warunki środowiska. Jest zbudowana z żywych komórek, występuje w szybko rosnących częściach rośliny.
9 3 9