Proszę podać wiadomości ze świata zewnętrznego (tzn. fakty na całym świecie), lepiej o niezwykłych odkryciach i badaniach naukowych w tym miesiącu lub/i o polityce związanym z Polską podane w wiadomościach w tym tygodniu na TVP lub/i w gazetach. Proszę nie wymyślać ani nie pisać bajek. Potrzebne informacje na wtorek.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T18:48:56+01:00
Światłem mierzą grubość lodowców górskich
Wykorzystując światło, naukowcy z uniwersytetu w Zurychu chcą bardziej precyzyjnie dowiedzieć się w jakim tempie topnieją lodowce w Alpach Szwajcarskich - podaje internetowy serwis "Science Daily". Lodowce te topnieją od wielu lat.
Doktorant Philip J"rg zaangażowany w projekt wyjaśnia, że "silna wiązka promieni światła jest kierowana na lodowiec z samolotu i mierzony jest czas, którego światło potrzebuje by dotrzeć do powierzchni lodu i wrócić do samolotu. Na podstawie tego tzw. "czasu przebiegu" bardzo precyzyjnie, co do centymetra może być określona, odległość samolotu od lodowca. Dane laserowe i dokładna pozycja samolotu dostarcza wysokiej jakości trójwymiarowy obraz powierzchni lodowca.

Pomiary zostały dokonane na lodowcu Findel w pobliżu znanej miejscowości wypoczynkowej Zermatt. Stworzony model powierzchni został porównany z wynikami pierwszego takiego przelotu nad lodowcem w 2005 roku i obecnie pozwala na stwierdzenie zmian w grubości i objętości całego lodowca. W ciągu tych czterech lat lodowiec Findel stracił średnio 3,5 metra grubości i od 25 do 30 metrów jęzora lodowca. Ponadto lodowiec stracił około 49 milionów sześciennych metrów lodu.

Następny lot jest zaplanowany na najbliższą wiosnę. Badacze czekają na nowe dane dotyczące szacunków rozmieszczenia śniegu z zimowych opadów, pokrywającego lodowiec oraz jego charakterystyki pod względem zawartości wody.

Bomba pod gazociągiem
Rosja wstrzymała dostawy gazu do Armenii, gdy pod gazociągiem w niespokojnej republice Inguszetii wykryto ładunki wybuchowe - podały rosyjskie źródła.
Dzień wcześniej poinformowano, że przy gazociągu Mozdok-Tbilisi na terenie Inguszetii znaleziono ładunki wybuchowe. Saperzy unieszkodliwili dwa z nich i rozpoczęli przegląd gazociągu. Ze względu na groźbę wybuchu podjęto decyzję wstrzymania przesyłu gazu. Armenia otrzymuje rosyjski gaz tranzytem przez Gruzję.

Armenia odbiera z Rosji ok. 2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Obecna przerwa, jak podała agencja Nowosti-Armenia, nie spowoduje zakłóceń dostaw dla odbiorców, którzy otrzymają gaz z rezerw.

Dostawy gazu zostały wstrzymane także w Osetii Północnej, skąd bierze początek gazociąg, i w Inguszetii.

Republika ta, zamieszkana głównie przez ludność muzułmańską, graniczy z Czeczenią. W ostatnich miesiącach w Inguszetii wzrosła liczba ataków przypisywanych islamskim ekstremistom

W Kijowie zaprezentowano logo i hasło Euro 2012
W Kijowie zaprezentowano logo finałów mistrzostw Europy 2012, które odbędą się w Polsce i Ukrainie. Hasłem finałów jest slogan: "Razem tworzymy przyszłość". Logo Euro 2012 swym wyglądem przypomina kwiat. Ze wspólnej łodygi wyrasta piłka i dwa kwiaty w barwach flag narodowych dwóch państw.
Odsłonięcia logo dokonał prezydent UEFA Michel Platini, oraz szefowie polskiego i ukraińskiego związków piłki nożnej, Grzegorz Lato i Hryhorij Surkis. Na uroczystości na placu Michajłowskim w centrum ukraińskiej stolicy byli obecni przedstawiciele ukraińskich władz z prezydentem Wiktorem Juszczenką i premier Julią Tymoszenko.

- Logo zawiera jasne przesłanie, że Polska i Ukraina są gotowe zadziwić świat - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.
Hasło turnieju różni się nieco w wersjach językowych. Po polsku brzmi ono "Razem tworzymy przyszłość", a po ukraińsku i angielsku "Razem tworzymy historię".