Zapoznaj się z poniższą sytuacją i napisz wniosek do rzecznika praw obywatelskich w imieniu Barbary Uczyńskiej , prosząc o interwencję w sprawie zwrotu komputera. Barbara Uczyńska uważa także , że powinna uzyskać odszkodowanie - pozbawienie jej możliwości korzystania z informacji i tekstów zapisanych w komputerze uniemożliwiło ukończenie w terminie ważnej pracy badawczej .


Barbara Uczyńska wracała z konferencji naukowej w Paryżu. Na lotnisku w Warszawie celnicy poprosili ją o otwarcie bagażu i zarekwirowali komputer typu laptop , wyjaśniając , że przedmioty wysokiej wartości powinny być zgłaszane w deklaracji celnej . Barbara Uczyńska odmówiła zapłacenia cła , twierdząc , że nie ma obowiązku deklarowania przedmiotów osobistego użytku , takich jak laptop , będący w dodatku narzędziem jej pracy . Te tłumaczenia nie zmieniły decyzji celników.; ( pomożecie ?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T20:01:23+01:00
BArbara uczyska warszawa 4 listopada 2009
warszawa 75-120
06211276758Wniosek do Rezcznika Praw obywatelskich dotyczy: NAruszenia mojego prawa do posiadania przedmiotow osobistych w trakcie podrozy zagranicznej.
Uzasadnienie:
27 pazdziernika 2009 roku. po powrocie z konferencji naukowej w Paryzu na lotnisku w Warszawie calnicy zarekwirowali z mojego osobistego bagazu komputer,typu laptop. Tlumaczac im,iz powinnam zglosic go w deklaracji celnej jako przedmiot wysokiej wartosci. odmowilam jednak zaplacenia cla , poniewaz wedlug art.190 Kodeksu Celnego przedmioty osobiste typu laptop nie podlegaly deklaracji.30 Pazdziernika 2009r. zlozylam wniosek do urzedu celneho o zwrot komputera. Urzad celny w odpowiedzi na moj wniosek nie przyznal mi racji,poniewaz nie zaplacilam wyznaczonego cla .Po wielokrotnych odwolaniach Urzad nie odstapil od swojej dotychczasowej decyzji. Zgodnie z art.190Kodeksu Cywilnego,zostaly naruszone moje prawa jako obywatela Rzeczpospolitej Polskiej .W mysl tego artykulu mialam prawo do przewozenia w bagazu osobistym bez oplaty celnej komputera

z powazaniem
UczynskaB.
22 4 22