Odpowiedzi

2009-12-14T20:25:38+01:00
Strażnicy patrolują cmentarze 23.10.09

Już od kilku dni prowadzone są wzmożone kontrole cmentarzy przez Straż Miejską. Intensywne patrole potrwają przez cały czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych.Strażnicy patrolują Cmentarz na ul. Limanowskiego oraz Cmentarz na ul. Ofiar Firleja, starając się zapobiec dewastacjom nagrobków, kradzieżom, zakłócaniu porządku publicznego, a także wszelkim potencjalnym zagrożeniom, z jakimi mogą się spotkać osoby porządkujące grobowce bliskich w tym szczególnym okresie.
Straż Miejska apeluje do osób przebywających na cmentarzach, by zwracały uwagę na swoje podręczne przedmioty, jak torebki, narzędzia do porządkowania nagrobków itp.


Nagroda literacka 23.10.09

Bernard Gotfryd i Jerzy Sekulski są laureatami Nagrody Literackiej Miasta Radomia.
Nagroda przyznawana jest za wydawnictwa związane z miastem, regionem poprzez tematykę lub osobę twórcy/ twórców.
Nagrodę przyznaje się w dwóch kategoriach:
a) książka literacka (np. poezja , proza, dramat, literatura faktu)

b) książka naukowa/popularnonaukowa (np. monografie, biografie, opracowania historyczne i in.).
Wysokość Nagrody wynosi 10 000 zł. dla każdej kategorii. Kandydatów do Nagrody mogł zgłaszać każdy. - W sumie wpłynęło do nas 28 zgłoszeń: 8 w kategorii książka literacka i 20 w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa - mówi Anna Skubisz sekretarz konkursu.
Laureatami tegorocznej nagrody zostali: Bernard Gotfryd za tom opowiadań Widuję ich w snach i Jerzy Sekulski za Encyklopedię Radomia


Dobry wiek na naukę 22.10.09Sebastian Równy
Człowiek uczy się całe życie – potwierdza to ponad 200 seniorów, którzy rozpoczęli właśnie nowy rok akademicki na Politechnice Radomskiej
Uniwersytet Trzeciego Wieku działa na uczelni od wiosny tego roku. We wtorek w auli Wydziału Transportu i Elektrotechniki PR odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2009/2010.
– Nasza uczelnia kończy niedługo 60 lat, sama więc wkracza w trzeci wiek - mówił do licznie przybyłych seniorów rektor PR Mirosław Luft. – I to akurat oznacza jej rozwój. Politechnika kwitnie, dopiero przed nią wielkie wyzwanie: przekształcenie w uniwersytet. Słuchacze w średnim i starszym wieku, którzy rozpoczęli właśnie studia na PR, mają przed sobą dwa semestry wykładów i zajęć laboratoryjnych w zakresie nauk technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych, humanistycznych oraz sztuki. Chętni mogą też brać udział m.in. w kursie komputerowym, zajęciach z tańca towarzyskiego, nauce angielskiego.
– To w głównej mierze słuchacze decydują o kształcie studiów, wybierając poszczególne zajęcia – tłumaczy Gerard Parzelski, rzecznik prasowy uczelni. – Wiemy, że seniorzy są na przykład zainteresowani zagadnieniami zdrowia i bezpieczeństwa, więc takie zajęcia też będziemy organizować.
Dzięki UTW starsze osoby mogą się kształcić, rozwijać swoje zainteresowania i po przejściu na emeryturę nie rezygnować z życiowej aktywności. A jaką korzyść z prowadzenia działalności non profit ma politechnika? – Uczelnia nie może kierować się wyłącznie zyskiem. Prowadząc zajęcia dla osób starszych włączamy się w życie miasta, jego mieszkańców – podkreśla profesor Wiesław Wasilewski, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Że jest sens takich działań, to widać; zainteresowanie jest bardzo duże. Mamy tu nawet osoby, które kiedyś studiowały na naszej uczelni, a teraz po latach wracają w jej progi.
Na Uniwersytet Trzeciego Wieku seniorzy mogą zgłaszać się cały czas, najlepiej przez Dział Promocji Politechniki Radomskiej, przy ul. Malczewskiego 29, tel. (048) 361 70 21.Rodzicielstwo zastępcze świętuje 21.10.09
Wspaniałą radomską tradycją jest świętowanie rodzicielstwa zastępczego.
Miasto ma czym się poszczycić w tym zakresie - w naszym mieście funkcjonuje już 13 rodzinnych domów dziecka - domów w pełnym znaczeniu tego słowa.
W piątek 23 października o godz.19.00 w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53 odbędzie się koncert promujący rodzicielstwo zastępcze pod hasłem „Kto mnie pokocha?”.Gwiazdą wieczoru będzie Kabaret Moralnego Niepokoju.
Koncert jest organizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu.


Dostaliśmy milion na uruchomienie CPR 20.10.09
Radomscy strażacy dostali 950 tys. zł na przygotowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To pieniądze na dodatkowe źródła zasilania, wewnętrzne sieci informatyczne i remont wnętrza starego budynku
W Polsce ma powstać ok. 50 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Ich zadaniem będzie odbieranie zgłoszeń od dzwoniących na numery alarmowe 112, 998 i 999 oraz analiza wezwań i wysłanie na miejsce zdarzenia pomocy. Cała sieć ma ruszyć najpóźniej w 2012 r.
- Wojewoda podpisał już decyzję o przekazaniu pieniędzy, teraz z pewnością jedzie ona do Radomia - mówił Gustaw Mikołajczyk, wojewódzki komendant Państwowej Straży Pożarnej. - Województwo mazowieckie dostało 2,5 mln zł, z tego do Radomia trafi wkrótce 950 tys. zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej Ministerstwa Zdrowia przeznaczonej właśnie na uruchomienie CPR-ów.
Możliwe, że jeszcze w tym roku za dotację kupione zostaną dodatkowe źródła zasilania, bo jak podkreśla Mikołajczyk CPR musi być całkowicie niezależny od ogólnodostępnego zasilania. Budynek przy ul. Traugutta trzeba też wyposażyć w wewnętrzną sieć informatyczną.
- Remont przejdzie też wnętrze jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1, a konkretnie skrzydło od strony ul. Tochtermana - mówi komendant. - Znajdą się tam szatnie dla pracowników CPR-u i część socjalna.
Na tym jednak nie koniec. - Najważniejsze jest to, czego na razie nie kupimy: konsola dyspozytorska i system wspomagania - stwierdza Mikołajczyk. - Te dwa bardzo ważne dla działania CPR elementy muszą być spójne dla systemu w całej Polsce, dlatego ich wyborem i zakupem zajmie się Rządowe Centrum Informatyczne działające przy kancelarii premiera.
Już na początku przyszłego roku powinno rozpocząć działanie wspólne stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej i pogotowia ratunkowego. Dyspozytorzy pogotowia przeniosą się na Traugutta. Żeby podczas przeprowadzki nie było kłopotów z dodzwonieniem się na numer 999, przez kilka godzin będą działać dwie dyspozytornie, nowa i stara. Dlatego mieszkańcy Radomia pewnie nawet nie zauważą przeprowadzki.
- Kiedy przenosiliśmy stanowisko z siedziby przy ul. Limanowskiego na ul. Traugutta, to raz nawet odwołaliśmy całą operację, bo nie mieliśmy pewności, że wszystko zadziała w stu procentach - opowiada Mikołajczyk.
Na początek wspólne stanowisko strażaków i pogotowia będzie obsługiwało Radom i powiat radomski. Natomiast od pierwszej połowy 2011 r., kiedy CPR ruszy pełną parą na całym obszarze dawnego województwa radomskiego, mieszkańcy Kozienic czy Grójca, dzwoniąc na 112, połączą się z Radomiem. Ale jeśli wybiorą numer 998, to nadal będą mogli prosić o pomoc bezpośrednio strażaków ze swojego miasta.
- Na razie nie planujemy tworzenia nowych etatów - mówi Mikołajczyk. - Na wspólnym stanowisku kierowania będą siedzieli strażacy, którzy teraz odbierają telefony z numerów 112 i 998 oraz dyspozytorzy pogotowia ratunkowego. Jednak później potrzebni będą kolejni pracownicy. Wymagania wobec nich już określa rozporządzenie o CPR-ach.