1.Który ze starożytnych systemów filozoficznych głosił etykę opartą na przeświadczeniu, że szczęście polega na doznawaniu przyjemności,a nieszczęście na doznawaniu cierpienia?

2.Wyjaśnij, jak tłumaczy powstanie człowieka Biblia, a jak mitologia grecka.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T20:54:08+01:00
1. epikureizm
2. Biblia opowiada o tym, jak Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo, by zamieszkiwał świat stworzony rózwnież przez Boga w 6 dni. Najpierw ulepił mężczyznę z gliny i tchnął w niego życie, następnie z jego żebra stworzył kobietę.

Mitologia twierdzi zaś, że człowieka stworzył Prometeusz, ulepił go z gliy pomieszanej ze łzami. Duszę dał mu z boskiego (ukradzionego notabene) ognia.Nauczył go wszystkiego: hodowli, rolnictwa, pzetopu metali. bogowie zawsze robili ludziom pod górę :)

Warto zauważyć również, że w Biblii ten człowiek jest na świecie bardzo ważny, Bóg go kocha i daje mu w opiekę całą ziemię, by sie nią opiekowali.
W mitologii, jak już wspomniałam, ludzkość jest nieco niechciana. Za czyn stworzenia człowieka i kradzież ognia bogów Prometeusz został ukarany. Poświęcił się dla ludzkości. Stąd też często mówi się o postawie prometejskiej, czyli właśnie poświęceniu dla celu, słusznej sprawy, ogółu ludzkości.
2 4 2