Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T21:40:34+01:00
Rosja:
Piotr I obsadził centralne instytucje - senat i kolegia- specjalistami. Podzielił kraj na gubernie i mniejsze prowincje, aby móc lepiej nim zażądzać. Gubernatorzy byli bezspośrednio podporządkowani carowi. Piotr I znacznie unowocześnił wojsko. Po jego śmierci Rosja dysponowała ponad 300-tysięczną armią lądową i morską. Rozpoczął również budowę manufaktur wytwarzających broń i mundury. Ufundował Petersburską Akademię Nauk, w której cudzoziemcy kształcili przyszłych rosyjskich uczonych.

Austria:
Maria Teresa oraz jej syn i następca Józef II rozpoczęli reformę państwa. Podzielono kraj na gubernie i powiaty. Rozwinęły się manufaktury i ograniczono przywóz towarów z zagranicy. Dzięki spisowi ludności i majątku wprowadzono bardziej sprawiedliwe podatki.Józef II wprowadził w całym kraju religię katolicką. zaprowadził wolność wyznania i ograniczył przywileje duchowieństwa. Księża oprócz obowiązków duszpasterskich musieli wykonywać zadania urzędnicze.

Prusy:
Fryderyk Wilhelm II zwany "królem sierżantem" wpowadził wielkie oszczędnoścu i sam kontrolował wydatki. Nie żałował ich tylko na 100-tysięczne, świetnie wyszkolone wojsko, które wkrótce mogło podbijać sąsaidujące państwa. Jego syn Fryderyk II kochał książki i umiał w pełni wykorzystać wojskową potęgę Prus. Goszcząc w swoim pałacu wybitnych myślicieli, przygotowaywał plany powiększenia swego państwa, kosztem sąsiadów. W latach 1740-1745 w dwóch wojnach z Austrią przyłączył do Prus dużą część bogatego Śląska.Mam nadzieję że pomogłam :)