Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T13:32:29+01:00
Utworzenie pierwszej polskiej uczelni oraz jej dzieje przyczyniały się do wzrostu znaczenia naszego państwa w Europie. Świadczą o tym chociażby wystąpienia polskich profesorów i wykładowców na ważnych spotkaniach.
Mimo iż początkowo brakowało wydziału teologii, wydziały sztuk wyzwolonych, prawa i medycyny służyły przygotowaniu potrzebnych państwu kadr.
Słowa kanclerza Jana Zamoyskiego "Komu uniwersytet krakowski nie był matką, temu był babką", potwierdzają, iż społeczeństwo polskie było dobrze wykształcone, a uczelnia była bliska ich sercom.
Pierwszym moim argumenytem bedzie to , że kształcenie profesorów i wykładowców znanych w całej Europie oraz ich wystąpienia na wąznych spotkaniach(Bazylea, Konstancja) pomogły nam w osiągnięciu odpowiedniej pozycji. Osobistościami wcześniej wspomnianymi byli np. oficjalny mówca uniwersytecki doktor medycyny, Jan z Ludziska lub odznaczającymi sie kulturą i śmiałościa pogladów, Stanisław z Skalbmierza i Paweł Włodkowidz.
Jednym z ważniejszych argumentów jest to, iż uniwersytet "zasłynął zarówno naukami humanistycznymi, jak i ścisłymi". Była i jest to jedna z najlepszych uczelni w Europie.
drugim moim argumnetem bedzie fakt , iż Akademia karkowska była jednym z pierwszych ośrodków nauki w środkowej Europie.
Mam nadzieję, iż argumenty, które przedstawiłem są wystarczająco przekonujące, nawet dla wymagających osób.
1 5 1