Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T22:44:13+01:00
Okazyjnie można zaobserwować drugą (wtórną), mniej jaśniejszą tęczę, znajdującą na zewnątrz tęczy właściwej. Tęcza wtórna daje się zaobserwować pod kątem 50–53° i powstaje z uwagi na podwójne odbicie światła wewnątrz kropel wody. Ponieważ występuje dwukrotne, niezupełne odbicie światła tęcza wtórna jest odwrócona w porównaniu do tęczy pierwotnej (właściwej). Ciemny fragment nieba leżący pomiedzy obydwiema tęczami jest określany mianem pasa Aleksadra, od nazwiska Aleksandra z Afrodyzji, który pierwszy opisał to zjawisko.


;)
4 5 4
  • Użytkownik Zadane
2009-12-14T22:46:15+01:00
Tęcza powstaje w wyniku rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego się wewnątrz kropli wody (np. deszczu),jest efektownym dowodem, że światło białe składa się z różnych barw składowych.
Ciemny fragment nieba leżący pomiędzy obydwiema tęczami jest określany mianem pasa Aleksandra, od imienia Aleksandra z Afrodyzji, który pierwszy opisał to zjawisko.Barwy tej drugiej tęczy ułożone są odwrotnie. Powstaje ona, gdy światło ulega dwukrotnie całkowitemu wewnętrznemu odbiciu wewnątrz kropli deszczu i dopiero potem wychodzi na zewnątrz.

3 3 3