1.Podaj przykłady trzech chorób serca i układu krążenia. Określ prawdopodobne przyczyny ich występowania oraz zaproponuj działania profilaktyczne.

2.Wymień i omów trzy czynniki związane z dietą i trybem życia, które ułatwiają rozwój chorób serca i układu krążenia.

PILNIE POTRZEBNE NA JUTRO!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-14T23:10:18+01:00
,,Największy seryjny zabójca XXI wieku” to choroby serca i układu krążenia, które powodują aż 52% zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Choroby serca rozwijają się najczęściej o osób po 40 roku życia, u których występują tzw. czynniki ryzyka takie jak: palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia, hiperlipedemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne (występowanie tej samej choroby serca u członków rodziny).

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby serca i układu krążenia, ponieważ leczenie we wczesnym stadium daje najlepsze wyniki i zapobiega wystąpieniu powikłań choroby prowadzących do kalectwa lub śmierci. Wczesne wykrycie choroby serca umożliwiają badania okresowe (dlatego nie warto ich bagatelizować), a także znajomość objawów choroby. Po stwierdzeniu choroby serca, należy przestrzegać zaleceń lekarskich, choć często są uciążliwe i trudno im sprostać. Bardzo ważna jest współpraca chorego z lekarzem. Warto więc wiedzieć na temat swojej choroby serca jak najwięcej.

Zdecydowanie największym wyzwaniem współczesnej medycyny jakie niosą choroby serca i układu krążenia to zapobieganie ich wystąpieniu (profilaktyka). Jest to zadanie bardzo trudne do wykonania, i jak na razie to choroby wygrywają. Polega ono na zwiększeniu świadomości ludzi i aktywizowaniu ich postawy względem zdrowego stylu życia. Trzy podstawowe cele profilaktyki to: walka z siedzącym trybem życia, zmiana nawyków żywieniowych oraz walka z nałogami (zwłaszcza z paleniem tytoniu).

Działania te kierowane są do wszystkich, ale w praktyce najskuteczniejsze okazują się wśród młodszej części społeczeństwa. Mój ojciec (dziadek, znajomy itd.) był gruby, palił i pił całe życie, a i tak dożył setki – jakże często słyszymy taką wymówkę. To fakt, że bardzo nieliczni ludzie są wyjątkowo odporni na choroby serca i układu krążenia. Zawdzięczają to swoim wyjątkowo dobrym genom. Jednak większość ludzi postępujących w taki sposób pewnie nie dożyłaby ,,siedemdziesiątki” i na pewno cierpiałaby z powodu jakiejś choroby serca.

Celem wprowadzania zdrowego stylu życia jest nie tylko jego przedłużenie, ale również poprawa jego jakości. Przeżycie ostatnich 20-30 lat w pełnej sprawności to zupełnie co innego niż wegetacja schorowanego człowieka – sami to przyznacie. Każdy jest kowalem swojego losu – ta myśl przytoczona tu na zakończenie okazuje się bardzo prawdziwa. Zachęcamy do odwiedzenia stron, do których kierują poniższe odnośniki:

· zdrowa dieta,
· odchudzanie się,
· właściwy wysiłek fizyczny,
· rzucanie palenia.
· szczepionka przeciw grypie.
7 2 7
2009-12-14T23:26:33+01:00
CHOROBY SERCA I UKŁADU KRĄŻENIA
~choroby wieńcowe - Ból dławicowy jest wywołany zwykle miażdżycowym zwężeniem tętnic wieńcowych i najczęściej pojawia się nagle. Bodźcem wywołującym może być wysiłek, stres, obfitym posiłek lub gwałtowna zmiana temperatury.
JAK ZAPOBIEGAC?
wpływ na ograniczenie występowania choroby wieńcowej mają redukcja masy ciała, ograniczenie palenia tytoniu, wczesne wykrywanie i leczenie nadciśnienia, wzrost aktywności fizycznej, prawidłowe leczenie cukrzycy.

~nadciśnienie tętnicze - Występuje ono szczególnie często przy towarzyszącej nadwadze i gdy inni członkowie rodziny cierpią na to schorzenie. Nadużywanie soli kuchennej w codziennej diecie, regularne spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków, np. "pigułek" antykoncepcyjnych lub preparatów zawierających sterydy, może wpłynąć na wystąpienie nadciśnienia.
JAK ZAPOBIEGAĆ ?
Zwiększenie aktywności fizycznej poprzez spędzanie swojego wolnego czasu na aktywnym wypoczynku najlepiej na świeżym powietrzu, uprawianie sportu, czy spacery w większość dni tygodnia to proste i skuteczne metody zapobiegania wystąpieniu nadciśnienia oraz zapewnienie sobie dłuższego życia bez leków.

~zawał serca - Główne przyczyny zawału serca to:
stwardnienie tętnic i miażdżyca, powodowane zazwyczaj przez:
papierosy,
wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie),
otyłość,
nadmiar tkanki tłuszczowej i wapnia we krwi (cholesterol i trójglicerydy),
siedzący tryb życia,
cukrzycę,
czynniki dziedziczne,
brak ćwiczeń fizycznych,
stress zmniejsza średnicę tętnic, co nakłada się na podobne działanie cholesterolu.

JAK ZAPOBIEGAĆ?
zmień tryb życia,
ćwicz codziennie.
odżywiaj się prawidłowo, unikając pokarmów o dużej zawartości tłuszczu lub cholesterolu.
wyeliminuj ze swojego życia stres.

9 4 9