Odpowiedzi

2009-12-15T10:03:38+01:00
Piorun
Tęcza
Widmo Brockenu(takie coś w górach)
Słup świetlny
Słońce dolne
Iryzacja
3 3 3
2009-12-15T10:34:31+01:00
1. ZJAWISKO BROCKENU-rzadko występuje w atmosferze ziemskiej.Powstaje w górach przy niskim położeniu Słońca nad horyzontem,gdy powiększony do nadnaturalnej wielkości cień obserwatora pojawia się na rozpostartych wprost przed nim, albo niżej od niego chmurach warstwowych, zalegających w dolinach.Cień często otoczony jest barwną aureolą .
2.IRYZACJA-to tęczowe barwy ,powstające czasem na powierzchni przezroczystych ciał w wyniku interferencji światła.
3.HALO-jest jednym z najciekawszych zjawisk świetlnych na niebie.Powstaje na skutek załamania światła w chmurze zawierającej kryształki lodu. Występuje ,jako barwny , biały lub w przeważającej części biały ,świetlisty pierścień ,w którego środku znajduje się tarcza Słońca lub Księżyca.Krąg ten ma zazwyczaj słabo widoczne zabarwienie czerwone od wewnątrz i w rzadkich przypadkach fioletowe na zewnątrz.
4.ZORZA POLARNA-występują w postaci wstęg lub plam podobnych do obłoków.Mają odcień zielony lub niebiesko-zielony.Zorza powstaje na zasadzie żarówki jarzeniowej.Tam wzbudzone atomy gazów oddają otrzymaną energię w postaci światła .Zjawisko to zachodzi w pobliżu biegunów ziemskich.
5.TĘCZA-to układ koncentrycznych łuków o barwach od fioletowej do czerwonej,wywołanych przez światło Słońca lub Księżyca padające na zespół kropel wody w atmosferze.W tęczy głównej barwa fioletowa występuje po wewnętrznej stronie a czerwona po zewnętrznej.Zjawisko powstaje na skutek rozszczepienia światła białego i odbicia go wewnątrz kropel deszczu.
2 5 2