Odpowiedzi

  • inK
  • Początkujący
2009-12-15T14:13:02+01:00
Obraz Hieronima Boscha pt. "Syn marnotrawny" lub "Wędrowiec", jest interpretacją przypowieści biblijnej. To dzieło już po pierwszym spojrzeniu wydaje się oryginalne. Największe wrażenie wywiera jego ksztłt - okrąg, czyli symbol boskiej doskonałości.
Dzieło to wykonane jest w sposób szczególny. Posaida ono dwie strony: prawą - dobra i lewą - złą. Na pierwszym planie widnieje wędrowiec ubrany w obdarte szaty. Na plecach niesie kosz podróżny. Jest to jedyna rzecz, która łączy go z domem. Wystająca z niego łyżka to symbol włóczęgi. W lewej dłoni trzyma kapelusz, co według mnie jest symbolem chęci powrotu do domu.
Po lewej stronie (na drugim planie) widzimy ruiny budynku. Jest to znak upadku i bankrudztwa. Po prawej stronie widnieje brama a także drzewo, na którym siedzi sowa. Brama to symbol nawrócenia, przejścia do lepszego życia. W swojej konstrukcji posiada uchwyt w kształcie trójkąta - znak Boga.
Następnym elementem jest sześć pól przy furtce - według mnie ikona stworzenia świata w sześć dni. Możemy się domyślić, że drzewo za bramką to buk, czyli tak zwane drzewo życia. Siedzi na nim sowa symbolizująca mądrość.
Za bramą stoi krowa- zwierze poświęcane Bogu jako ofiara, zaś przed karczmą widzimy świnię - symbol nieczystości.
Według mnie twórca tego obrazu w pełni przekazał swoją wizję przypowieści. Jest ona bardzo dobrze zrozumiała dla współczesnego człowieka.

3maj:)