Odpowiedzi

2009-09-09T18:17:18+02:00
Układ krwionośny człowieka składa się z :naczyń włosowatych, żył, tętnic i serca.
4 5 4
2009-09-09T18:25:12+02:00
U człowieka układ krwionośny tworzą:

-serce,

-naczynia krwionośne ( żyły, tętnice, naczynia włosowate ).

żyły-Naczynia żylne mają cienką warstwę mięśniówki gładkiej, ściany wiotkie, mogą posiadać zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Prowadzą krew z obwodu do serca. Zależnie od tego gdzie żyły prowadzą krew ma ona różny kolor. Jeżeli z obwodu do serca, do przedsionka prawego prawej komory - krew jest ciemnowiśniowa. Wynika to z tego, że jest ona pozbawiona tlenu oraz bogata w produkty przemiany materii. W żyłach idących od płuc ku przedsionkowi lewemu - krew jest jasnoczerwona, mocno natlenowana.
Budowa ściany żyły:
* błona zewnętrzna
* warstwa mięśniowa
* śródbłonek
Żyły krążenia wielkiego dzielimy na 2 grupy:
* żyły głębokie (towarzyszące tętnicom)
* żyły powierzchowne (niezależne od tęttnic)

tętnice-makroskopowo widoczne naczynie krwionośne o nieprzepuszczalnej ścianie, które bez względu na fizjologiczny skład krwi, prowadzi krew z serca do narządów ciała. Układ naczyń tętniczych jest połączony z układem naczyń żylnych siecią naczyń włosowatych.

naczynia włosowate-cienkościenne naczynia krwionośne (lub chłonne) oplatające tkanki i docierające do niemalże każdej komórki ciała. Są drobne, ale łącznie mają ogromną powierzchnię. Zbudowane są ze śródbłonka.Ich zadaniem jest wymiana (pod wpływem ciśnienia) gazów, składników pokarmowych, zbędnych produktów przemiany materii, hormonów i witamin między krwią a tkanka

serce-centralny narząd układu krwionośnego strunowców i niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej sercowej. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem
4 4 4
2009-09-09T18:30:37+02:00
Układ krwionośny jest to układ naczyń rozprowadzających krew po całym organiźmie. W jego skład wchodzą serce(składające się z dwóch przedsionków, 2 komór i zastawek), tętnice, żyły i naczynia włosowate.
1 5 1