Muszę napisać referat!
Jest takie czasopismo ,,Młody technik",a w nim są różne tematy i muszę wybrać jakiś temat i opisać go.Tak jak np. ,,Kosmiczna Kraksa" i opisać co się tam wydarzyło, ale tego tematu nie mogę.
Bardzo proszę o pomoc mam na to 1 godz.

Z góry wielkie dzięki!!!:-)

1

Odpowiedzi

2009-12-15T15:15:06+01:00
Po raz pierwszy w historii - dwa satelity telekomunikacyjne zderzyły się na orbicie okołoziemskiej.
Był to najpoważniejszy tego rodzaju przypadek - poinformowała agencja NASA. Do zderzenia doszło we wtorek nad Syberią, na wysokości 805 km.
I co najciekawsze - pierwszy ze zniszczonych satelitów należał do amerykańskiej korporacji telekomunikacyjnej Iridium, obsługującej sieć telefonii satelitarnej i został wystrzelony w 1997 roku. Ważył prawie 600 kilogramów. A drugi z uczestników "kraksy" to rosyjski satelita (podobno z serii Kosmos, ale to tajemnica wojskowa i ITARTass nie potwierdza) - ważył prawie tonę i znajdował się na orbicie od 15 lat. Kilka lat temu, satelita ten "wybrał" wolność i Rosjanie stracili nad nim kontrolę.
Uspokajamy, ludzkości nic nie grozi. W kosmosie powstały dwie chmury odłamków. Na razie nie wiadomo, na ile części rozpadły się satelity i jak duże są ich pozostałości.
Zdaniem ekspertów NASA - odłamki nie stanowią zagrożenia dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży 400 kilometrów niżej. No, może ewentualnie być zagrożony teleskop orbitalny Hubble i satelity obserwujące Ziemię bowiem znajdują się na wyższych orbitach i bliżej chmur odłamków.
Według ocen NASA, na początku br. Ziemię okrążało ok. 17 tys. różnego rodzaju odłamków "kosmicznego złomu". Obiekty o rozmiarach powyżej 6 cm są śledzone przez sieć naziemnych stacji namiarowych.
ebi./gazeta.pl/PAP/NASA