1)Napisz jak obchodzili wigilię twoi pra dziadkowie xd xd xd xd :)

DAJE NAJ NAJ NAJ NAJ NAJ

2)Napisz jak obchodzisz ty wigilię w domu

DAJE NAJ NAJ NAJ NAJ NAJ

SUPER ZADANKo CO NIE?????????/

DAJE CZAS DO ŚRODY :( :( : ( HEH HE HE XD XDX DXD

3

Odpowiedzi

2009-12-15T15:36:34+01:00
Moi pra dziatkowie obchodzili wigilie tak jak my tylko nieco skromniej .A ja obchodze normalnie siadam do stołu pobogosławienie posiłku jedzienie opłatek i prezenty.
2009-12-15T15:40:38+01:00
Wigilia kiedyś czyli jak obchodzili Wigilię moi pra dzadkowie?
1. Cała rodzina obowiązkowo szła o 12.00 do kościoła.
2. Ozdobami na choince były cukierki, wyszywane aniołki, czasem jabłka.
3.Każdy musiał zaśpiewać przynajmniej jedną kolendę.
4. Symbolem świętowania był stojący w kącie snop zboża.
5. Dzieci dostawały pierniki i drewniane zabawki [i były bardzo zadowolone].
6. Bywało, że gospodarz po wieczerzy bydlęciom dawał kawałek chleba.
Wigilia dzisiaj czyli jak ja obchodzę to święto?
1. Pod choinką rodzice kładą prezenty są to np. komórki, mp4, aparaty cyfrowe. Mówi się, że to Mikołaj.
2. Na stole znajduję się 12 potraw.
3. Dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia.
2009-12-15T15:44:45+01:00
Tak się składa , że miałam podobne zadanie ; ) .

Przed świętami Bożego Narodzenia ubierano żywą choinkę i przystrajano różnymi ciekawymi rzeczami takimi jak np. pieczone pierniki , jabłka , świeczki zamiast lampek na czubek choinki dawano gwiazdkę. Gospodyni domu przygotowywała 12 potraw i przystrajała stół. Istotnym elementem u mnie w domu było i jest do tej pory zachowanie postu. Dawniej w domu wieczerze jedzono w jednym talerzu , który znajdował się na środku stołu a wokół niego było siano z opłatkiem. Gdy opłatek przykleił się do spodu talerza oznaczało to , że przez cały rok będzie urodzaj na to co znajdowało się w środku. Wieczerza w domu była i nadal jest bardzo uroczystą chwilą , każdy ubiera się odświętnie , przyjeżdża najbliższa rodzina i wszyscy z niecierpliwieniem czekają na pierwszą gwiazdkę , a gdy ta się pojawi wszyscy pojawiają się przy stole . Na początku jednak odmawiali / odmawiamy modlitwę " Ojcze Nasz " , potem dzielimy się opłatkiem , a przy tym składamy życzenia ,a następnie zasiadamy , by zjeść wieczerzę. Po kolacji razem z dziećmi zasiadali przy choince , by rozpakować prezenty. Te jednak nie były tak urozmaicone jak dzisiaj i najczęściej były robione samodzielnie ale dawały tyle samo radości i frajdy jak te co dzisiaj.Wiele tradycji zostało u mnie w rodzinie do dziś . Np. w moim domu dziadek ( głowa rodziny ) do dziś przynosi siano , które kładzie się pod obrus na stole. Na sianie jest opłatek a na nim talerz z którego je cała rodzina. Potem wszyscy siadamy przy choince obdarowujemy się prezentami , a ja biorę gitarę i wspólnie z bliskimi śpiewam kolędy .


( oczywiście napisałam to na przykładzie swojego wypracowania więc możesz pozmieniać wszystko tak jak Ci się podoba. Nie było to ściągane z internetu tylko z mojej głowy i przy pomocy mojej rodziny ) ; ))