Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T16:11:29+01:00
Charakterystyka to forma wypowiedzi, która prezentuje daną postać. Może to być postać autentyczna lub fikcyjna.

1. Pierwszy akapit to przedstawienie postaci. Podajemy tu imię, nazwisko, wiek, zawód bohatera, czasem miejsce zamieszkania czy stan cywilny.
2. W następnym akapicie opisujemy dokładnie wygląd zewnętrzny postaci. Jeśli mamy do czynienia z postacią autentyczną, znaną z widzenia lub przynajmniej z telewizji, wiemy zazwyczaj wszystko, co trzeba. Znamy kolor oczu, kształt podbródka, kolor włosów, itd.
3 i 4. Naprawdę trudny jest dopiero ten etap tworzenia charakterystyki - przedstawienie wnętrza bohatera, czyli jego cech charakteru, usposobienia, intelektu, stosunku do innych ludzi i do wartości.
5. W ostatnim akapicie należy zawrzeć ocenę postaci: co ci się w niej podoba, co nie, kiedy ją rozumiesz, kiedy nie, czy chciałbyś ją spotkać, czy ją podziwiasz (a może potępiasz?), komu postawiłbyś ją za wzór, itd.

Tomek Sawyer to główny bohater powieści Marka Twaina pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Sierota mieszkający u ciotki Polly, wraz z jego przyrodnim bratem Sidem.
Miał dwanaście lat i mieszkał w miasteczku St. Petesburg położonym nad rzeką Missisipi. Znany był jako „Czarny Mściciel Mórz Karaibskich”.Bohater był szczupły i nie wysoki. Dzięki temu szybko się poruszał. Miał ciemne włosy, niebieskie oczy, był piegowaty i często się uśmiechał. Ubierał się w płócienne koszule i żadko chodził w butach. Zakładał je tylko w niedziele gdy szedł do szkółki niedzielnej. Nie zbyt często chodził do szkoły, ponieważ lubił wagarować. Znakomicie umiał wymyślić wymówkę, ale nie zawsze mu to wychodziło.Tomek Sawyer był miłym lecz niegrzecznym chłopcem. Przyswarzał innym dużo kłopotów. Ciotka Polly często obwiniała siebie za to co zrobił Tomek.
Według mnie bohater jest wzorem do naśladowania tylko w jego dobrych czynach.
33 4 33
Komentarz został usunięty
co to jest st
Komentarz został usunięty
2009-12-15T16:16:29+01:00
Głównym bohaterem książki pt.: „Przygody Tomka Sawyera” jest Tomek Sawyer. Bohater ma około 13 lat i mieszka razem z ciocią Polly oraz przyrodnim bratem Sidem. Tomek raczej nie ma zainteresowań, ponieważ zajmuje się robieniem kawałów, różnych psot itp. Spędza wolny czas na wagarowaniu i robieniu dowcipów. Przebywa w różnych miejscach z przyjaciółmi, poszukując nowych przygód. Również bywał w domu z ciocią i Sidem, którego nie za bardzo lubił
„Nagle odezwał się Sid:
- Ciociu, mnie się zdaje, że ciocia przyszyła Tomkowi kołnierzyk białą nitką, a teraz jest przyszyty czarną!
- Co? Rzeczywiście przyszyłam go białą nitką. Tomku! – Ale Tomek nie czekał na dalsze pytania. W drzwiach odwrócił się jeszcze i zawołał:
- Sid! To ci nie ujdzie na sucho!”.
Tomek jest niezbyt wysokim chłopcem z czarnymi włosami. Na co dzień chodzi ubrany jak większość chłopców, ale ma też inne ubranie, które wolno mu nosić tylko w niedzielę
„ Mary wyjęła z szafy ubranie, które Tomek od dwóch lat mógł nosić tylko w niedzielę – nazywało się po prostu „drugim ubraniem”, co pozwalało wnioskować o zamożności jego garderoby.”.
Wobec innych jest koleżeński i miły. Przyjaciołom raczej nie robi dowcipów. Najczęściej oszukiwał ciocię Polly.
33 1 33
Tomek Sawer miał 11Lat
nie bo 12
Komentarz został usunięty