Odpowiedzi

2009-12-15T17:09:02+01:00
1. Lew Nemejski – zgładzenie lwa nie było to proste ponieważ był odporny na ciosy zadawane bronią. Wytropił jego kryjówkę, zaskoczył ogłuszając wielką drewnianą maczugą i po krótkiej szamotaninie udusił go i zawlókł do Eurysteusza. Przerażony widokiem nakazał aby dowody prac zostawiał przed bramą miasta.
2. Hydra Lernejska – był to straszliwy potwór zamieszkujący okolice miasta Lerna. Hydra o ciele węża z dziewięcioma głowami siała popłoch. Dowiedział się od ludzi, że pomocnikiem hydry jest gigantyczny rak. Herakles wraz z bratankiem Jolaosem wyruszył wykonać zadanie. Podpalili las aby ją wypłoszyć i odciąć tym samym drogę ucieczki. Jolaos zabił raka jednym ciosem ale z hydrą nie było łatwo, gdy tylko heros ucinał głowę na jej miejsce wyrastały dwie kolejne, lecz i na to znalazł sposób. Odkrył, że przypalając głowy one nie odrastają. Z pomocą bratanka poucinał wszystkie głowy.
3. Ptaki Stymfalijskie – w Arkadii zamieszkiwały roje ptaków, które niszczyły zbiory i żywiły się ludzkim mięsem. Miały dzioby z żelaza a ostrymi piórami wystrzeliwały niczym strzały z łuku. Przy tym zadaniu Heraklesowi pomogła Atena, która podarowała herosowi spiżowe grzechotki. Przerażający dźwięk wystraszył i zdezorientował ptaki a heros zestrzeliwał je z łuku. Ocalałe stado odleciało za morze i już nie powróciło.
4. Łania Kerynejska – ulubienica Artemidy, piękna łania zamieszkująca Kyrene miała stalowe nogi, złote poroże (mimo iż łania poroża nie ma), nadrywasz szybka i płochliwa. Ponoć polował na nią cały rok a gdy tylko ją złapał wyruszył do Myken. Na drodze stanęła Artemida, grożąc mu utratą życia za polowanie na jej zwierze. Herakles opowiedział bogince o swoich pracach. Bogini lasów uległa i zgodziła się pod warunkiem, że potem ją uwolni.
5. Dzik Erymantejski – W Arkadii w okolicach Erymantu pojawił się wielki dzik, który zagrażał ludziom i zwierzętom. Źródła nie mówią w jaki sposób został złapany, ale najczęściej powtarzał się sposób poprzez gonienie dzika po głębokim śniegu do póty do póki nie padł wycieńczony. Wtedy heros go związał i przyniósł do Myken.
6. Stajnia Augiasza – Augiasz miał wielkie stada bydła a stajnie nie były sprzątane. Herakles zażądał nagrody 1/10 jego stada. Heros wykorzystał swoją siłę fizyczną ale i rozum, po wypędzeniu stada na pastwiska wykopał nowe koryto rzek Alfejos i Penejos i skierował ich nurt na stajnie uprzednio otwierając ich drzwi. Woda wymyła stajnie i w ciągu jednego dnia zadanie zostało wykonane. Wieczorem zapędził bydło do stajni i zgłosił się po nagrodę, której Augiasz odmówił gdyż to było w ramach zadania.
7. Byk Kreteński – Na Krecie król Mionos miał ofiarować Posejdonowi byka, jednak król złożył inne zwierze. Posejdon zesłał na byka szaleństwo. Tratował pola i palił wszystko ogniem buchającym z nosa. Sposób złapania byka nie jest dobrze opisany, jednak wiadomo, że udało mu się go poskromić i na jego grzbiecie powędrował do Myken
8. Klacze Diomedesa – król Bistonów posiadał klacze, które żywiły się ludzkim mięsem. Zadanie polegało na schwytaniu i przyprowadzeniu 4 koni. Źródła donoszą o tym iż klacze udobruchał karmiąc je ciałem ich okrutnego właściciela. Doprowadził je do Myken, gdzie później Eurysteusz wypuścił ja na wolność.
9. Stada Geriona – Wyspa Eryteja leżała na zachodnim krańcu świata a w dostaniu się na nią pomógł Helios, który oczarowany odwagą herosa przewiózł go swoim rydwanem. Na wyspie musiał zabić dwóch strażników stada, dwugłowego psa Orthrosa oraz olbrzyma Eurytiona. Po drodze do Myken musiał zabić Eryksa, złodzieja krowy; Kakusa olbrzyma, skradł sztuk osiem oraz Scyllę. Pod koniec wędrówki Hera zesłała na stado szaleństwo, które rozbiegło się na wszystkie strony. Zdołał wszystkie sprowadzić do Eurysteusza, który ofiarował je Herze.
10. Pas Hipolity – córa króla Admete zażądała cudownego pasa Aresa noszonego przez Hipolitę. Po drodze do krainy Amazonek w towarzystwie swoich kompanów zatrzymał się w Myzji, gdzie król Lykos wydał ucztę. W tym czasie na miasto napadają Berykowie i plądrują je. Herakles broni murów, zabija króla wrogich jednostek a przypadłe ziemie ofiarowuje Lykosowi. Owym uczynkiem zyskał sławę, która dotarła do Amazonek. Hipolita wyszła mu na spotkanie aby dobrowolnie oddać pas. Jednak Hera rozgłosiła iż Herakles chce pojmać królową i uczynić z niej niewolnicę, w co uwierzyły i napadły na grupę herosa. Wywiązała się walka pojmano dwie przywódczynie Melanippe oraz Antiopię. Hipolita wykupiła wolność Melanippe pasem, a druga została ofiarowana przez Heraklesa Tezeuszowi, który chciał się z nią ożenić (co też uczynił).
11. Pojmanie Cerbera – przy tym zadaniu pomogli Heraklesowi bogowie, najpierw Hermes zaprowadził go wrót Tatraru a potem Atena bezpiecznie przed tron Hadesa. Ten wyraził zgodę na złapanie Cerbera pod warunkiem, że heros nie będzie używał broni. Cerber miał trzy głowy oraz ogon zakończony smoczą głową. Bronił się ale Herakles poskromił go i doprowadził do bram Myken. Po uznaniu zadania puścił wolno Cerbera, który wrócił do swoich właścicieli.
12. Złote jabłka – Położenie ogrodu było tajemnicą, aby się dowiedzieć podstępnie musiał spętać Nereusa, który wyjawił mu gdzie się znajdują. Gdy dotarł do Atlasa poprosił o pomoc. Tytan zaproponował mu, że sam pójdzie po jabłka pod warunkiem, że Herakles potrzyma sklepienie niebios na ten czas za niego. Heros się zgodził i przejął na swoje barki ciężar Atlasa. Ten wywiązując się z danej obietnicy chciał zanieść jabłka do Myken obiecując, że wróci. Podstępny Herakles na pozór się zgodził, poprosił aby Alas potrzymał na chwilę sklepienia aby mógł okryć barki płaszczem. Tytan nieświadomy podstępu podparł sklepienie a Herakles wraz z jabłkami udał się do Myken.
1 5 1
2009-12-15T17:10:56+01:00
1. Lew nemejski
2. Hydra lernejska
3. Łania kerynejska
4. Dzik erymantejski
5. Stajnie Augiasza
6. Ptaki stymfalijskie
7. Byk kreteński
8. Klacze Diomedesa
9. Pas Hippolity
10. Stado Geryona
11. Jabłka Hesperyd
12. Porwanie Cerbera
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T17:12:42+01:00
1 . Zabicie Lwa nemejskiego
2 . Zabicie hydry lernejskiej .
3 . Schwytanie łani kerynejskiej .
4 . Schwytanie dzika erymantejskiego .
5 . Oczyszczenie stajni Augiasza .
6 . Przepędzenie ptaków stymfalijskich .
7 . Schwytanie byka kreteńskiego
8 . Schwytanie klaczy Diomedesa
9 . Zdobycie pasa Hipolity
10 . Uprowadzenie trzody Geriona
11 . Przyniesienie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd
12 . Sprowadzenie Cerbera z Hadesu