Odpowiedzi

2009-12-15T23:21:38+01:00
Bruno to ośmioletni chłopiec, który pochodzi z Berlina. Ma rodziców i starszą siostrę. Chłopcu niczego nie brakuje. Pochodzi z bogatej rodziny. Dostatek gwarantuje mu jego ojciec, który jest komendantem obozu koncentracyjnego.
Bruno to dobre i miłe dziecko, otoczone światem zabaw i fantazji. Ma wielu kolegów. Rodzice obdarowują go miłością.

Pewnego dnia ojciec chłopczyka awansował. Wszyscy musieli przeprowadzić się do wioski, gdzie nieopodal ich domu było miejsce pracy ojca- obóz koncentracyjny. Chłopczyk ukazał jak bardzo ciekawi i interesuje go świat. Pałacyk ich położony był na terenie pięknej przyrody. Las, polana i piękny ogród. Chłopcu jednak nie dawało to satysfakcji. Brakowało mu przyjaciół…Wędrował po lecie, biegał i bawił się. To właśnie z lasu po raz pierwszy zobaczył miejsce masowego mordu. Był jednak za mały, żeby rozumieć, co tak naprawdę dzieje się za kolczastym ogrodzeniem. Dziecięca fantazja podpowiedziała mu, że to zwykła farma, a w niej farmerzy, którzy pracują na roli i przy różnych pracach domowych.
Dzięki temu opisowi uświadamia się nam naiwność dziecka.

Bruno podszedł pod ogrodzenie. Spotkał pracującego Szmula. Długo rozmawiali. Bruno wypytywał kolegę wielu rzeczy i oświadczył, że szuka przyjaciół. Szmul to dobry chłopiec. Serdeczny i uprzejmy dla nieznajomego. Także naiwny. Nie wie, czym tak naprawdę jest obóz koncentracyjny i co może go spotkać. Jedyną rzeczą, którą różni go od młodego niemieckiego chłopczyka jest to, iż nie posiada wolności i co za tym idzie dostatku. Dowiadujmy się z dalszej treści lektury, że w obozie jest z nim jego ojciec, który darzy go miłością. Dzieciaki spotykają się. Bruno przynosi przyjacielowi jedzenie, jednak gdy podaje mu piłkę, zostaje odrzucony. Szmul nauczony jest dyscypliny. Tu nie wolno się bawić. Tu się nie odpoczywa – to tylko i aż miejsce pracy. Biedny chłopiec jest szczery. Przyznaje, że jest Żydem. Dowiadujemy się od niego, że to jest właśnie powód pobytu w więzieniu.

Dziecięcy brak wiedzy doprowadza do tego, że Bruno przechodzi po stronę Żydów – do obozu, tylko po to, aby pomóc przyjacielowi odszukać zaginionego ojca, który został już pewnie zabity. Nie wie jak wielkie grozi mu niebezpieczeństwo. Nie ukazuje tą postawą odwagi i męstwa, ponieważ jest nieświadomy zagrożenia. Lecz z całą pewnością okazuje przywiązanie i prawość wywiązywania się z obietnic (chłopiec obiecał, że pomoże odnaleźć tatusia Szmula).

Obu chłopców łączy świat dzieciństwa, potrzeba miłości, przyjaźni, potrzeba drugiego człowieka i zabawy… Dzieli ich pochodzenie, za którym stoi wiele rzeczy, najważniejsza: wolność. Lecz nawet to nie stanęło na przeszkodzie, by pozostali do końca razem. Próba odnalezienia ojca kończy się dla obu chłopców tak samo. Zostają zagazowani…
1 5 1