Odpowiedzi

2009-12-15T17:27:35+01:00
Grzyby podobnie jak i inne drobnoustroje rozkładają martwą materię organiczną, jeśli chodzi o większe to wchodzą w symbiozę z drzewami (mikoryza) drzewa dostarczają im związków organicznych natomiast grzyby soli mineralnych. Dla człowieka również mają różnorakie funkcje, biora udział w fermantacji alkoholowej, człowiek wykorzystuje je również do tworzenia leków (chyba najpopularniejszym przykładem jest antybiotyk Penicylina z pleśni Penicillium)

poza tym grzyby niszczą plony, zboża, gdy jest wilgotno i ciepło,;podowują zgniliznę i oczywiście wytwarzają liczne toksyny np. faloidynę, amanitynę, gyromitrynę , muskarynę itd. Negatywne jest też to ,że te mikroskopije grzyby bardzo chętnie atakują człowieka, głownie z rodzaju Candida, mogą doprowadzić nawet do śmierci.Lekarze nie są w stanie odróżnić zapalenia płuc od zarazenia Candidą i źle leczą gdyż podają antybiotyk,, a on jest pożywką dla grzyba .I lecznie na rzekome zapalenie płuc trwa 3 miesiące bez rezultalu albo i dłużej


Z Buławinki czerwonej (Claviceps purpurea) wytwarzane są środki przyśpieszająca porody.
A dokładniej izolowany jest alkaloid Ergotamina który może wiązać się z receptorami amin biogennych. W tym przypadku powoduje skurcze macicy.

Odnośnie grzybów chorobotwórczych dla człowieka są one praktycznie wyłącznie patogenami oportunistycznymi (potrzebują spadku odporności organizmu do rozwoju choroby) stanowiącymi florę stałą lub okresową na błonach śluzowych i skórze człowieka.
2009-12-15T17:29:54+01:00

Mieliśmy to na lekcji ;))

Pozytywne:
- produkt spożywczy np. drożdże., sery pleśniowe
- przemysł farmaceutyczny
- grzyby wykorzystuje się do produkcji np .antybiotyków i lekarstw

Negatywny:
- grzybica skóry
- grzyby na ścianach np. wywołuja alergię
- psucie żywności
- są tez trujące grzyby które moga doprowadzić do choroby lub śmierci.

2009-12-15T17:32:44+01:00
Grzyby są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym. Drożdże są wykorzystywane w produkcji kefiru (np. Candida), chleba (Saccharomyces cerevisiae), czy napoi alkoholowych (piwo, wino, wódka itp.). Pleśnie wykorzystuje się na przykład do produkcji kwasu cytrynowego (gł. Aspergillus niger) i serów pleśniowych.