Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T17:47:25+01:00
Obraz ,,Stańczyk'' namalował w 1862r. najznakomitszy reprezentant polskiego malarstwa-Jan Matejko.Mało kto wie,że tytuł dzieła w całości brzmi ,,Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska''.Autor nadał rozbudowany tytuł obrazowi, ponieważ chciał umocnić swoje przesłanie.Technika jaką wybrał Matejko,by namalować to wspaniałe dzieło, to farby olejne.Obraz został wykonany na płótnie o wymiarach 88X120 cm.Akcja obrazu toczy się w sali zamkowej.
Na pierwszym planie widzimy samego Stanczyka,mężczyznę w średnim wieku,spoczywającego na wielkim,ciężkim,drewnianym fotelu.Autor nadał mu swoje rysy twarzy.Matejko,gdy malował ten obraz miał 24 lata.Postać błazna jest bardzo oświetlona.Znajduje się ona z dala od zgiełku zabawy toczącej się w królewskich komnatach.Kompozycję dzieła ożywia strój królewskiego błazna.Przyodziany jest on w czerwony kubrak,spodnie oraz czapkę.Na jego twarzy rysuje się smutek,a oczy niemiłosciernie wpartują się w jeden punkt.Ramiona Stańczyka spoczywają na oparciu fotela.Jego splecione dłonie wyrażają dezaprobatę dla działalności władców.Za oknem widać wieżę oraz kometę,która symbolizuje zniszczenie Polski.Błazen jest zadumany nad losami Polski.Stańczyk zajmuję prawie załą powierzchnię dzieła.
Kontrastem,a zarazem tłem ubrania błazna są ściany pałacu,zdobione tkaninami.W tym przypadku są to odcienie ciemnej zieleni.Obraz namalowany w wąskiej,ściemnionej gamie barwnej,z którego odznacza się gorąca czerwień w odcieniach wszelkiego rodzaju brązu,ciemnej zieleni oraz głównie czerni.Kompozycja dziła jest statyczna,postać błazna zdaje się nie poruszać,tkwi w smutku i melancholii.
Obok krzesła,na którym siedzi główny bohater obrazu znajduje się stół,a na nim usytuowana sterta papierów.Możemy jednynie się domyślać,że wśród nich leży list,który przyniósł wiadomość o utracie Smoleńska.Mężczyzna pogrąża się w smutku,bowiem kocha swą ojczyznę,a utrata jej skrawka bardzo go boli.
Drugi plan jest bardziej dynamiczny.Oddaje on atmosferę tejemniczości.Jendak wyrażnie widać,że panuje tam gwar.Autor usytuował na nim społeczność dworską,zgromadzoną na balu.
Obraz Jana Matejki ma tematykę historyczną.Początkowo nie doceniano tego dzieła,wiele razy przechowywano je w wilgotnych pomieszczeniach ,przecie-
rano szorstką szmatką z kurzu.Z tego powodu utracił swoje kolory.Dziś możemy go powdziwiać w Narodowym Muzeum w Warszawie.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ja dostałam za to 4. Jeżeli Ci się podoba przepisz.POZDRAWIAM ;)