Odpowiedzi

2009-12-15T17:37:37+01:00
Jednym z głównych bohaterów powieści pt. "Ten obcy" jest Zenek Wójcik. Był trochę starszy od reszty dzieci, miał około czternastu, może nawet szesnastu lat. Uciekł z domu ponieważ czuł sie niekochany przez ojca, który był alkoholikiem. Jego matka nie żyła. Chłopiec chciał odnaleźć wujka-Antoniego Janicę bo miał nadzieję, ze ten pozwoli mu u siebie zamieszkać. interesował się zwierzętami, morzem , podróżami, chciał zostać marynarzem.Zenek był wysokim i szczupłym chłopakiem. Posiadał ciemne oczy i gęste, ciemne włosy. W chwili gdy dotarł na wyspę wyglądał bardzo biednie. Był ubrany w zieloną, zniszczoną wiatrówkę i brudne, drechowe spodnie. Chłopiec był brudny, a zranioną stopę obwiązywał szmatami.Zenek był chłopcem skrytym, dlatego wolał towrzystwo cichej, niepozornej Uli niz przebojowej, spontanicznej Pestki, tajemniczym, często wręcz odpychającym. Słynął z odwagi, dumy, honoru, pracowitości, zatrudnił się nawet u jednego z rolników, aby odpracować pieniądze ofiarowane mu przez Ulę. Za wszelką cenę chciał sprawiać wrażenie niezależnego, dorosłego. Jego jedyną wadą było to, że czasem kradł. Jednak przyczyną tego zachowania był głód. Wstydził sie swojej sytuacji rodzinnej i cięzko mu było o tym mówić
2009-12-15T17:51:23+01:00
AKAPIT Zenek jest głównym bohaterem powieści Ireny Jurgielewiczowej pt. ,,Ten obcy". Miał 16 lat, a poznałam go w chwili, gdy zjawił się na wyspie. Celem jego wyprawy było odnalezienie wujka, Antoniego Janicy.
Miał nadzieję, iż się nim zaopiekuje i zajmie, ponieważ po śmierci matki został sam. Na pomoc ojca nie mógł liczyć, był alkocholikiem,który znęcał się nad nim fizycznie. Nie starał się również zapewniać synowi odpowiednich warunków. Dowodem na to, był zaniedbany wygląd Zenka.
AKAPIT Przypominał włóczęgę, bez domu. Był wygłodniały, brudny, słaby, odziany w dziurawe ubrania, przypominające stare szmaty.
AKAPIT Zenek był osobą bardzo tajemniczą, zamkniętą w sobie, skrytą, małomówną, ale i odważną. Dowodem jego odwagi i troski o innych było uratowanie chłopca z pędzącego wózka.
AKAPIT Myślę, że Zenek mimo swoich kradzieży mógłby zostać moim przyjacielem. Zachowanie jego ojca i wygłodzenie chłopca wszakże nie było całkowitym wytłumaczeniem jego kradzieży,ale skoro dzieci z wyspy mu wybaczyły ja też zrobiłabym to.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T18:05:56+01:00
AKAPIT Opisuję głównego bohatera książki Ireny Jurgielewiczowej "Ten Obcy" Zenka Wójcika. Miał ok. 16 lat, pochodził z Wrocławia. Jego matka zmarła, gdy był mały chłopcem, a ojca alkoholika nie obchodził los własnego syna, dlatego chłopiec postanowił uciec z domu.
AKAPIT Był wysoki, dobrze zbudowany, twarz i szyja miały szarawy kolor. Miał chude policzki i szeroko rozłożone brwi. Jego dawno nie strzyżone, ciemne włosy opadały na spocone czoło. Miał podniszczona wiatrówkę i drelichowe spodnie, które były zmięte i pociemniałe od wilgoci.Był bardzo silny, zręczny, szybko biegał, ale jego największą cechą była odwaga, gdy komuś działa się krzywda, ruszał z pomocą, bo wiedział co to znaczy mieć kłopoty. Przykładem tego jest to, że uratował dziecko z rozpędzonego wozu i obronił Dunaja przed Wiktorem i Władkiem, którzy byli miejscowymi chuliganami. Po poznaniu czwórki przyjaciół: Ulę, Pestkę, Julka, i Mariana, Zenek bardzo się zmienił: jest bardziej odpowiedzialny, ufny, optymistyczniej patrzy w przyszłość... Kochał przyrodę, dbał o nią, umiał rozróżnić różne gatunki ptaków i roślin.
AKAPIT Zenek pomimo kradzieży pieniędzy przekupce i jabłek z sadu był dobrym chłopcem. Pomimo swej przeszłości potrafił zmienić się na lepsze. Chciałabym spotkać kiedyś takiego chłopaka, jakim był Zenek.
1 5 1