Odpowiedzi

2009-12-15T17:45:36+01:00
Ci dwaj bohaterowie to tak jak "ogień i woda". Sąsiadów rózni wszystko począwszy od sytuacji rodzinnej, przez wygląd i charakter. Łączy ich miejsce zamieszkania. A równieżto, żę obydwoje pragną dużych pieniędzy.

Podobnie ubrani lecz odmienni postawą. Wysoki, tęgi zażywany Cześnik jest przeciwieństwem drobnego, jakby zasuszonego Rejenta. Różnią ich również głosy : zamaszysty, gęsty i donośny Raptusiewicz kontrastuje się z powściągliwością w ruchach i spokojnym cichym tonem wypowiedzi Milczka.

Raptusiewicz działa jak ogień, wydaje się gróźny i z hukiem po chwili się uspokaja i zawsze wiadomo, ze nikomu krzywdy nie zrobi. Milczek zupełnie co innego, pod pozorami pokory i łagodności kryje się żelazna wola, upór i konsekwecja. Bezwzględnie pozbawiony skrupułów, podporządkowuje sobie ludzi . Traktuje ich jak przedmioty, nawet syn nie jest wyjątkiem. U podłoża naiwności jaką czują do siebie Cześnik i Rejent, leżą wszystkie różnice między nimi. To one są przyczyną wszelkich kłotni i sporów.

Przy porównaniu tych dwoch odmiennych charakterów lepiej wypada Cześnik, jako postać nie skomplikowana i sympatyczna. Lecz Rejent sprawia wrażenie złego, niegodnego zaufania człowieka.

Sportretowani Raptusiewicz i Milczek tworzą wspanialą parę. Są prawdziwi, odmienni, zabawni a koncowa zgoda pozwala nam wybaczyć im wszystkie niedoskonałości charaktrów.