Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-16T13:01:14+01:00
Od niepamiętnych czasów liczne gatunki roślin dzięki wielostronnym możliwościom zastosowania i pozytecznym właściwościom zaspokajają najróżnorodniejsze potrzeby człowieka.
Dostarczająmu nie tylko pożywienia,odzieży i materiałów budowlanych,ale również leków i wielu używek.
Substancje spożywane przez człowieka,z wyjątkiem lekarstw, nazywamy artykułami spożywczymi. Obejmują one dwie grupy:Srodki spożywcze(min. mąka,warzywa,owoce) ,mające określoną wartość odżywczą i dostarczające substancji niezbędnych do odbudowy ciała i zachowania energii życiowej, oraz używki(przyprawy,herbata,kakao), które przeważnie nie zawieraja substancji odżywczych,ale za to maja inne cenne zalety,jak delikatny smak,aromat.
Rośliny są bardzo zróżnicowane,ale są wszechstronnie wykorzystywane,nie tylko przez człowieka,ale i przez zwierzęta.
Kwiaty doniczkowe pełnią funkcję dekoracyjną naszych domów i mieszkań. W zależności od gatunku są ozdobne ze względu na liście,np.bluszcz,paproć,fikus lub kwiaty,np.storczyk,fiołek afrykański,cyklamen.
Spotykamy też pasjonatów wybranych gatunków,np.kaktusów,charakteryzujących się różnorodnością form,czy drzewek bonsai, ze względu na oryginalne kształty.
Rosliny pokojowe oprócz wartosci ozdobnych pełnią inne fukcje.Pozwalają one w zamkniętych pomieszczeniach,takich jak mieszkania,biura stworzyć środowisko podobne do naturalnego,redukują stężenie lotnych związkówe chemicznych,wspierają wymianę tlen-dwutlenek węgla,wygłuszają hałas. Rośliny wokół nas mają zdolność minimalizowania stresu.
Kaktusy chroniąnasze oczy przed promieniowaniem, aloes moze być wykorzystany do okładów,itd.
Funkcję ozdobną pełnią także kwiaty i krzewy rosnace na naszych działkach,tarasach.Pelargonie,petunie,maki ogrodowe-cieszą oczy ze względu na swe piękne kwiaty,natomiast maciejka upaja nas swym cudownym zapachem.
Krzewy,czy rośliny powojnikowe mozemy wykorzystać do tworzenia żywopłotów,tu zastosowanie znajdzie tuja,jałowiec,czy powojnik.
Rośliny odgrywają kluczową rolę w diecie każdego człowieka,są jej nieodzownym składnikiem. Pomagają uniknąć wielu przewlekłych chorób,podnoszą odporność organizmu na choroby,poprawiają funkcję jelit,zapewniają niezbędne witaminy i minerały oraz błonnik,tak ważny w procesie trawienia.
Niektóre są bogate w witaminę A,np.zawierajace karoten-dynia,szpinak,marchewka,morele,inne w witaminę C-natka pietruszki,owoce cytrusowe,truskawki,brokuły,jeszcze inne dostarczaja potasu,np. kabaczek,suszone owoce.
Nasiona roślin strączkowych,np.fasoli,soi,grochu dostarczają nam białka.
W naszym codzinnym menu nie moze też zabraknąć zbóż,z których wytwarza się mąkę,chleb,kasze.
Oddzielną grupę stanowią przyprawy-produkty pochodzenia roślinnego,wykorzystywane w kuchni. Właściwości przypraw zależą od zawartych w nich składników,wśród których do najważniejszych należą często olejki lotne. Ponadto przyprawy zawieraja różne alkaloidy,glikozydy,barwniki,gorycze, a w stanie świeżym- witaminy,enzymy,fitoncydy i inne cenne substancje czynne.
Przyprawy są niezbędnym składnikiem naszego pożywienia,ponieważ nadają mu atrakcyjny aromat i pikantny bądź delikatny smak,pobudzają trwienie,działają konserwująco, a często też leczniczo.
Zależnie od swego składu chemicznego w różnym stopniu oddziałują na zmysły powonienia i smaku,pobudzaja apetyt,regulują perystaltykę oraz resorpcję, a także przyspieszają wydalanie niestrawionych części pokarmu,działają uspokajająco lub pobudzajaco na układ nerwowy,wpływaja na prac nerek lub serca. I tak ,np. majeranek poprawia trawieni,działa rozgrzewająco,podobnie napar z lipy.Z kolei czosnek- roślina przyprawowa ma właściwości bakteriobójcze i zwany jest naturalnym antybiotykiem.
Rośliny mają także bardzo szerokie zastosowanie w medycynie.
Glony stosuje się w chorobach pasożytniczych,inne ze względu na dużą zawartość jodu w chorobach tarczycy.
Również takie rośliny jak porosty czy maszaki mają szerokie spektrum działania,nam znane są torf,czy borowina.
Do kolejnej grupy roślin wykorzystywanych przez człowieka należą grzyby.Doceniamy ich walory smakowe,zbierając grzyby leśne,np. borowik,czy podgrzybek,ale spożywamy także grzyby uprawiane,np.pieczarkę,czy boczniaka.
Grzyby używane są również do produkcji leków,np.penicyliny.
Dużą grupę roślin wykorzystywanych przez człowieka stanowią zioła stosowane w lecznictwie np.robi sięz nich syropy(babka lancetowata,sosna),krople(mięta),czy maści(majeranek).
Również korę drzew wykorzystujemy w ziołolecznictwie,np.kora dębu.
Wiele roślin znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym,gdzie np do produkcji szamponów przeciwłupieżowych używa się łopianu,czy pokrzywy, do produkcji płynów do higieny intymnej maku, czy olejków ,np z drzewa sandałowego do produkcji perfum.
Szerokie zastosowanie mają owoce krzewów,takich jak np.bez czarny,aronia,czy głóg.Są wykorzystywane do sporzadzania przetworów,ale także nalewk,win,likierów.
Rośliny są nieodzowną częścią człowieka,otaczają go stanowiąc integralną część jego życia. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego,jakie bogactwo przekazała mu natura i jak bardzo człowiek jest od niej zależny.