Odpowiedzi

2009-12-15T18:27:05+01:00
Wiadomości polityczne :
*Piesiewicz zawiesił swoją działalność w PO
* Około 200 osób manifestowało przed domem generała Wojciecha Jaruzelskiego w 28 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
*W Warszawie została podpisana polsko-amerykańska umowa SOFA (Status of Forces Agreement). Jest to dokument, który określa zasady stacjonowania w naszym kraju amerykańskich żołnierzy
* Trybunał Konstytucyjny odroczył bezterminowo rozprawę w sprawie zgodności ustawy abonamentowej z konstytucją
*Minister środowiska Maciej Nowicki podał się do dymisji.
*Sejm przyjął uchwałę w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy. Uchwała krytykuje orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zakazujące obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.

Wiadomości gospodarcze:
*Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała kontrakt z firmą Alpine Bau na budowę 18 kilometrowego odcinka autostrady A1.
*Polska dostała 10 milionów franków szwajcarskich na podnoszenie kwalifikacji księgowych.
*Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 411 milionów złotych kary na największych producentów cementu.
*Agencja Rozwoju Przemysłu otrzymała od Zakładów Chemicznych Police wniosek o udzielenie pomocy finansowej w wysokości 150 milionów złotych. Agencja poinformowała, że natychmiast zajmie się rozpatrzeniem tego wniosku, w tym uzyskiwania stosownych zgód korporacyjnych.
*Największa firma ubezpieczeniowa w Polsce w PZU szykuje się do debiutu giełdowego.
*Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła dzisiaj wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników. O dopłaty ubiegało się około miliona 395 tysięcy rolników
2009-12-15T18:35:54+01:00
1Senat zajmie się zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych:

Piesiewicz zawiesił członkostwo w klubie parlamentarnym PO
Nowela ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) jeszcze w tym roku będzie mógł zaciągnąć z budżetu i Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) pożyczkę do 5,5 mld zł.

Zgodnie z obecnymi przepisami na dochody FUS składają się składki pracowników i dotacje z budżetu państwa. Jeżeli FUS brakuje pieniędzy, może zaciągać jedynie pożyczki w bankach komercyjnych. Nowela przewiduje, że w takich wypadkach FUS będzie mógł dostać nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu, którą przeznaczy wyłącznie na wypłatę świadczeń emerytalno-rentowych oraz zasiłków gwarantowanych przez państwo.
2W Polsce najłatwiej dostać azyl polityczny:
Schronienia w Polsce szukają przede wszystkim Czeczeńcy. - W zeszłym roku uchodźcy z tej kaukaskiej republiki stanowili 91 proc. wszystkich osób, które poprosiły o azyl w Polsce - tłumaczy Ewa Piechota, rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców. Nie wszyscy otrzymują azyl; niektórzy muszą zadowolić się „pobytem tolerowanym” lub „ochroną uzupełniającą”.

Jednak ogromna większość może liczyć na legalny pobyt w naszym kraju, mieszkanie, opiekę zdrowotną, a także pomoc w znalezieniu pracy. - Wielu Czeczeńców uciekających z Rosji prosi o azyl w Polsce, bo zgodnie z konwencją Dublin II muszą wystąpić o pomoc do władz tego kraju Unii Europejskiej, do którego wjadą na samym początku swej podróży - wyjaśnia Jacek Białas z organizacji Amnesty International.
3Piesiewicz zawiesił członkostwo w klubie parlamentarnym PO:

"Zarzut dla Piesiewicza oparty o treść ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii"
Senat zajmie się zmianami w systemie ubezpieczeń społecznych

Senator Krzysztof Piesiewicz zawiesił członkostwo w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej
"Senator Piesiewicz w ślad za złożeniem immunitetu zawiesił swoje członkostwo w klubie parlamentarnym Platformy" - powiedział PAP Dolniak.

Rano we wtorek o Piesiewiczu rozmawiały władze klubu PO. Zapadła decyzja, że z Piesiewiczem porozmawia Marek Rocki, szef klubu PO w Senacie, a dopiero potem zapadnie decyzja co do dalszej przyszłości politycznej Piesiewicza. Oficjalnie władze klubu - poza Januszem Palikotem - nie chciały przesądzać, co stanie się z Piesiewiczem. Jednak nieoficjalnie przedstawiciel władz klubu przyznał we wtorek przed południem, że najlepszym wyjściem byłoby, gdyby Piesiewicz sam zdecydował się wystąpić z klubu Platformy.

Prokurator krajowy Edward Zalewski powiedział we wtorek w Radiu ZET, że zebrany w sprawie senatora materiał dowodowy jest wystarczający do postawienia mu zarzutu "posiadania, a także używania, a właściwie nakłaniania i ułatwiania używania środków psychotropowych innym osobom". Prokuratura wystąpiła już do Senatu o uchylenie immunitetu Piesiewiczowi, senator sam się go zrzekł.

Dolniak ocenił w rozmowie z PAP, że Piesiewicz zachował się godnie i odpowiedzialnie, "w sposób najlepszy dla niego samego, jak i dla klubu PO". Szerzej sprawy komentować nie chciał.
4Związkowcy palą opony przed kancelarią premiera:
Od kancelarii premiera demonstrujących odgradza kordon policji. Organizatorzy apelują do uczestników protestu o zachowanie spokoju.

Wcześniej związkowcy złożyli na ręce ministra w kancelarii premiera Michała Boniego petycję z postulatami w obronie miejsc pracy przemysłu stoczniowego, zbrojeniowego oraz regionalnego transportu kolejowego. Wcześniej takie pismo przekazali wiceministrowi gospodarki Rafałowi Baniakowi.

Jak mówił PAP przewodniczący "S" Janusz Śniadek, petycja dotyczy czterech głównych postulatów. Związkowcy domagają się ratowania polskiego przemysłu okrętowego; wdrażania polityki transportowej, gwarantującej istnienie spółek przewozowych; ochrony przed upadłością przemysłu zbrojeniowego oraz realizacji przez polski rząd "Globalnego Pakietu na rzecz Zatrudnienia".

Śniadek wyjaśnił, że protest jest nie tylko w obronie zagrożonych miejsc pracy w branży zbrojeniowej, ale także w pojedynczych zakładach pracy, jak np. Zakłady Chemiczne w Policach. "Zagrożone są również branże: kolejowa, której misją jest przewożenie ludzi do pracy oraz zbrojeniowa ważna dla obronności państwa oraz ludzi, którzy tam pracują" - powiedział.

Związkowcy trzymają transparenty z napisami: "Donaldzie nie kłam więcej", "Tusku gdzie Twój cud", "Tusk spełnij obietnice wyborcze".

Według wstępnych szacunków policji, na pierwszym etapie manifestacji, przed siedzibą resortu gospodarki brało udział ok. 2 tys. osób.
5Napieralski: Tusk chce za grosze wyprzedać majątek narodowy:

Rząd chce sprzedać prawie wszystko; oto lista firm, których chce się pozbyć Tusk
Tusk: rząd zajmie się listą firm do prywatyzacji

"Sprzedajemy nasze srebra rodowe w najgorszym okresie. Premier nie ma pieniędzy, więc biegnie do lombardu i za grosze wyprzedaje majątek narodowy" - mówi Grzegorz Napieralski.
Klub Lewicy będzie wnioskował, aby na pierwszym posiedzeniu po wakacjach odbyła się w Sejmie debata na temat rządowego planu prywatyzacji. W ocenie szefa SLD, przewodniczącego klubu Lewicy Grzegorza Napieralskiego, rząd chce dochodami z prywatyzacji wypełnić braki w budżecie.
6Rząd chce, by polscy żołnierze zostali dłużej na misjach:
Rada Ministrów wnioskuje o przedłużenie okresu użycia kontyngentu wojskowego w misji szkoleniowej NATO w Iraku do 31 grudnia 2010 r. Jak podkreślono w komunikacie CIR, wynika to nie tylko ze zobowiązań sojuszniczych, ale również z chęci dalszego wspierania poziomu wyszkolenia irackich sił bezpieczeństwa. W misji będzie uczestniczyć do 20 polskich żołnierzy i pracowników wojska. Całkowity koszt pobytu PKW w Iraku wyniesie ok. 7,7 mln zł i będzie pokryty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Rada Ministrów skierowała do prezydenta także wniosek o przedłużenie okresu użycia polskiego kontyngentu w Siłach Międzynarodowych w Republice Kosowo i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie - do 31 grudnia 2010 r.