Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T18:51:08+01:00
“Tajemniczy opiekun” Jean Webster to ciepła, zabawna historia siedemnastoletniej dziewczynki. Agatę Abbott spotykamy w sierocińcu
gdzie pracuje po ukończeniu nauki. Niezwykłe zrządzenie losu sprawia, że dzięki wrodzonej pilności, sumienności i charyzmie ma szansę na poprawę swojego losu. Za sprawą tajemniczego sponsora ochronki opuszcza ponure mury i zostaje wysłana do ekskluzywnego college´u, gdzie ma się kształcić na pisarkę. Fundator stypendium stawia jednak pewne warunki-chce pozostać anonimowy i pragnie otrzymywać miesięczne sprawozdania z pobytu w szkole, adresowane na Johna Smitha, na ręce jego sekretarza.
Dzięki tym listom, urozmaiconym licznymi rysunkami, możemy dokładnie poznać Agatę, obserwować jak się rozwija, dorośleje. W szkole zawiązuje ona pierwsze prawdziwe przyjaźnie z Julią oraz Sallie, a rozterki i kłopoty wydają się być tylko przejściowe. Każdy dzień pobytu wnosi coś nowego w życie bohaterki, a ciężka praca urozmaicona jest zabawami i wycieczkami do domów przyjaciółek, gdzie poznaje m. in. kuzyna Julii – uroczego “panicza Jerry”.
Jesteśmy również świadkami sukcesu Agaty Abbott jako autorki tekstów, oraz uczestniczymy w jednym z najważniejszych osiągnięć w jej życiu – ukończeniu szkoły.
Mimo pozornej beztroski i pogody, z listów adresowanych na bezosobowego Johna Smitha przebija tęsknota i chęć rozszyfrowania tożsamości opiekuna.
Tym większą radość sprawia Agacie niespodziewane zaproszenie do Nowego Jorku. Zbliża się bowiem długo oczekiwany dzień – to pan Smith zaprasza młoda absolwentkę do siebie. Jakież ogromne jest jej zaskoczenie, kiedy tajemniczy darczyńca okazuje się być nikim innym jak tylko dobrze znanym jej Paniczem Jerry – jej wielką miłością.
Książka “Tajemniczy opiekun” warta jest polecenia nie tylko nastolatkom. To również znakomita lektura dla wszystkich dorosłych - dzięki niej mogą odkryć w sobie radość życia, zacząć od nowa cieszyć się najmniejszymi choćby rzeczami. Jak Panna Agata.