Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-09-10T09:39:20+02:00
Lekkoatletyka jest to jedna z najstarszych dyscyplin, przez wielu uważana za królową sportu. Oparta jest na pracy ludzkich mięsni i wydolności organizmu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne to: biegi, skoki, rzuty i chód.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu lekkoatlety są igrzyska olimpijskie, których początek wywodzi się ze starożytnej Grecji. Pierwsze igrzyska odbyły się w Olimpii i od początku kojarzyły się ze świętem i pokojem. Na czas ich trwania zaprzestawano wojen. Ogłaszano "święty rozejm" i wstrzymywano wojny.

Istotą rywalizacji w lekkiej atletyce jest zasada fair play, a każda z konkurencji charakteryzuje się własnymi, ściśle określonymi prawami. Więcej uwagi pragnę poświęcić biegom średnim.

Ich cechą jest wypośrodkowane połączenie pewnych elementów, którymi są: wytrwałość i konsekwencja w treningu, odpowiednia dieta, styl życia oraz sprzęt, który nie odgrywa aż tak znaczącej roli. Wszystko to sprawia, że bieganie jest ciekawą konkurencją, a przede wszystkim doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i kształtowanie charakteru. Sport ten może uprawiać prawie każdy, bez względu na dostęp do klubów sportowych, gdyż można trenować zarówno na stadionie, hali, jak i w parku czy lesie. Sprzęt również nie stanowi problemu, należy się jedynie zaopatrzyć w odpowiednie obuwie i wygodny strój sportowy.

Biegi średnie
Wyróżniamy dwa rodzaje biegów w kategorii średniodystansowych. Są to biegi na 800 m (dystans ten pierwszy raz pojawił się w Bretanii w 1830 roku) i na 1500 m (konkurencja powstała w Europie, gdzie bieżnie mierzyły 500 m, a wywodzi się z biegu milowego).
Bieg na 800 m (dwa okrążenia bieżni) - start odbywa się bez bloków startowych, zawodnicy biegną po torach pierwszy wiraż (100 m), po czym mogą biec po wewnętrznym torze.
Bieg na 1500 m - zawodnicy startują z linii startu wyznaczonej na początku przeciwległej prostej z pozycji stojącej. Tuż po starcie zawodnicy mogą zająć pozycje na wewnętrznym torze.

Trening średniodystansowca
Głównymi celami treningowymi średniodystansowca są wytrzymałość biegowa, wytrzymałość tempowa, szybkość względna oraz rytm. Wiodącą rzeczą w biegach jest stopniowy i konsekwentny trening cechujący się „zasadą małych kroków". Trening powinien być umiejętnie dobrany w zależności od stopnia zaawansowania i predyspozycji sportowca. Jego przebieg powinien zawierać ścisłą kolejność wykonywanych ćwiczeń, aby zapobiec kontuzjom. Niezależnie od biegania ważny jest trening ogólnorozwojowy, np. na siłowni lub sali gimnastycznej.

Rozgrzewka
Pierwszą częścią każdego treningu jest rozgrzewka. Najpierw należy uaktywnić mięśnie poprzez trucht, następnie wykonać stretching dynamiczny oraz statyczny przeplatany rytmami. Kolejny etap to część specjalistyczna, określona przez trenera na podstawie zaawansowania sportowca. Na koniec rzeczą absolutnie konieczną jest odpowiednie rozciągnięcie poszczególnych grup mięśniowych poprzedzone wolnym biegiem.

Dieta
Ważnym elementem w życiu lekkoatlety jest odpowiednia dieta. Należy jeść regularnie i nieduże porcje, a żywność powinna być odpowiednio dobrana w zależności od fazy treningowej. Ważne jest regularne uzupełnianie węglowodanów, wody i soli mineralnych.
Każdy sportowiec, który choć raz zainteresował się lekkoatletyką marzy o tym, aby sięgnąć po to najwyższe trofeum, jakim jest złoty medal igrzysk olimpijskich. W Polsce mamy wielu niesamowitych sportowców, którzy niejednokrotnie pobijali rekordy kraju, Europy, a nawet świata. Każdy biegacz powinien znać takie nazwiska jak: Henryk Szortykowski, Bronisław Malinowki, Irena Szewińska, Grażyna Rabsztyn, Marian Woronin,-Paweł Czapiewski, Marek Plawgo, Lidia Chojecka, Anna Jakubczak, Anna Jesień.
Mam nadzieję, że ten artykuł zainteresował wielu z Was, a niektórych skłoni do tego, aby bieganie stało się ich życiową pasją.