Dzień dobry.

Mam do Was ogromną prośbę. Pani na j. polskim zadała nam jako pracę domową napisać przemówienie i przedstawić je przed klasą. Więc proszę Was abyście napisali mi takie przemówienie. Temat jest dowolny. Ja sobie myślałem o globalnym ociepleniu, ale jeżeli macie coś ciekawego to piszcie.

Pozdrawiam.

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-15T18:50:08+01:00
Drodzy koledzy i koleżanki,

Chcę was poinformować że żyjemy w trudnych czasach gdzie panuje niesprawiedliwość a człowieka jest w tych czasach jak rzecz. Czym właściwie w dzisiejszych czasach jest godność? Jest to zapewne trudne zagadnienie ,ciężko je zdefiniować. Inaczej będzie pojmował godność zawodowy morderca, inaczej lekarz medycyny , a jeszcze inaczej ksiądz. Sądzę jednak ,że zależy ona od systemu wartości uczuć. To właśnie godność sprawia ,że człowiek nie jest czymś ale kimś. Godność leży w naszym umyśle i zależy od naszego systemu wartości moralnych i norm postępowania. Pozwala nam przetrwać nawet najtrudniejsze chwile .Pomimo iż w dzisiejszych czasach jest to czasami bardzo trudne. Człowiek powinien żyć tak , by przed swoim sumieniem postępował godnie i trzymał się zasad moralnych niezależnie od warunków . Samo uświadamianie sobie swego istnienia nie może przecież zapewnić godnego życia .Aby było ono godne , trzeba je także czymś wypełniać .Problemem zachowania godności w życiu nie jest tylko kwestia przestrzegania niepodważalnych , przyjętych przez wszystkie cywilizacje zasad moralnych. Czasem to także kwestia dochowania wierności swoim moralnym zasadom , nawet za cenę życia.
2009-12-15T18:56:38+01:00
1.Co to jest globalne ocieplenie?
*Globalne ocieplenie jest to zjawisko polegające na zwiększaniu się średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów.

2.Czym jest spowodowane globalne ocieplenie?
*Globalne ocieplenie spowodowane jest wypuszczaniem do atmosfery gazów cieplarnianych ? głównie dwutlenku węgla oraz metanu. Gazy cieplarniane zapobiegają wydostaniu się promieniowania podczerwonego z Ziemi do przestrzeni kosmicznej, powodując podgrzewanie się Ziemi. Innymi słowy ciepło zamiast wydostać się w kosmos, jest gromadzone w atmosferze jak pod grubym kocem, powodując zwiększanie temperatury.

3.Co w praktyce powoduje globalne ocieplenie?
*Badania dowodzą, że powodem występowania globalnego ocieplenia jest działalność człowieka, który jest odpowiedzialny za wypuszczanie do atmosfery gazów cieplarnianych. W praktyce oznacza to na przykład jazdę samochodem, podróże samolotami odrzutowymi, korzystanie z elektryczności z pobliskiej elektrowni spalającej węgiel, spalanie drewna czy powstawanie niektórych procesów rolniczych (jak uprawa ryżu).
*Znaczny wpływ na poziom gazów cieplarnianych w atmosferze ma również wycinanie lasów. Drzewa są zdolne do pobierania dwutlenku węgla z atmosfery i zamieniania go na tlen. W związku z czym wycinając lasy, człowiek zmniejsza zdolność do usuwania z atmosfery CO2.

4.Czy temperatura na Ziemi faktycznie rośnie?
*Tak. Dowodzą tego dane z kilku źródeł, choćby z National Climatic Data Center która od 1880 roku bada średnie temperatury na lądach i ocenach na północnej i południowej półkuli. NCDC jest największą na świecie instytucją gromadzącą informacje pogodowe.


Z ich danych wynika, że od około 50 lat rośnie średnia temperatura. Co gorsza z danych tych można również wywnioskować, że wzrost ten nie jest stabilny, lecz w ostatnich latach jeszcze bardziej przyspiesza, o czym świadczy choćby fakt, że wszystkie najwyższe średnie temperatury dla poszczególnych miesięcy przypadają na ostatnie 10 lat, a 10 najgorętszych lat w historii pomiarów przypadają na lata od 1990 roku.

5.Czy globalne ocieplenie i zmiana średniej temperatury zaledwie o parę stopni Celsjusza może mieć dramatyczne skutki?
*Tak. Wydawałoby się, że zwiększenie średniej temperatury zaledwie o kilka stopni Celsjusza nie miałoby większego wpływu na klimat, jednak może to pociągnąć za sobą szereg różnorodnych skutków. Właściwe przewidzenie ich jest oczywiście bardzo trudne i można natknąć się na sprzeczne ze sobą informacje. Jednakże z czasem, naukowcy potrafią coraz lepiej interpretować fakty i prognozować wydarzenia które mogłyby nastąpić. Oto kilka najważniejszych zmian które może spowodować globalne ocieplenie:

* Podniesienie poziomu mórz i oceanów o od 9 cm do 88 cm do roku 2100. Taki wzrost poziomu wód może powodować powodzie podczas burz i sztormów, sezonowe podtopienia, a w niektórych regionach całkowite zalanie (półwysep Floryda, region Zatoki San Francisco, Holandia, Pekin).
* Niespotykane dotąd susze i upały mogą spowodować brak wody, pożary oraz śmierć dziesiątek tysięcy ludzi (jak choćby podczas fali upałów w Europie w 2002 roku). Paradoksalnie w momencie występowania susz i upałów, w innych regionach może dochodzić do niespotykanych burz, opadów deszczu i lawin błotnych.
* Zmniejszenie populacji niektórych roślin i zwierząt. W niektórych przypadkach wzrost temperatury może spowodować całkowite wyginięcie niektórych gatunków fauny i flory które nie będą w stanie przystosować się do zmian klimatycznych.
* Zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary, insekty i gryzonie w regionach, w których wcześniej choroby te były niespotykane.

6.Czy globalne ocieplenie ma wpływ na ilość powstających huraganów?
*Nie, globalne ocieplenie nie ma wpływu na ilość huraganów. Jednakże badania dowodzą, że ocieplanie klimatu ma wpływ na siłę powstających huraganów ? temperatura oceanów wzrasta, w związku z czym huragan może pobierać z wody więcej energii stając się silniejszym i bardziej niebezpiecznym.

7.Które z państw jest najbardziej odpowiedzialne za globalne ocieplenie?
*Stany Zjednoczone. Pomimo tego, że populacja USA stanowi tylko 4% całej populacji na Ziemi, produkuje ona aż 25% wszystkich zanieczyszczeń powstających podczas spalania paliw kopalnych (węgla, ropy naftowej, gazu). Co ciekawe, Stany Zjednoczone zanieczyszczają w ten sposób środowisko bardziej niż Chiny, Indie oraz Japonia razem wzięte.