Słowa Ernesta Hemingwaya uczyń tezą swojej rozprawki. Odwołaj się do lektury(stary człowiek i morze) oraz innych przykładów z literatury, filmu czy życia.
Te słowa to ,,Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"

Prace z internetu będę zgłaszał jako spam.

PROSZĘ!!! Pomóżcie!!!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T19:15:56+01:00
W swojej pracy pragnę udowodnić słuszność tezy "człowieka można zniszczyć ale nie pokonać, bo nie jest stworzony do klęski".
Z bohaterem opowiadania "stary człowiek i morze" zapoznajemy się kiedy ten wyrusza w morze na połów ryb. Teza, którą zamieściłam w pierwszym zdaniu znalazła potwierdzenie w przeżyciach i postawie Santiago, starego rybaka. Od 84 dni nie udaje mu się nic złowić. Jego otoczenie uważa, że opuściło go szczęście. Jednak mężczyzna nie rezygnuje z połowów i ponownie wyrusza w morze. W momencie bliższego poznania Santiago udaje mu się złowić olbrzymiego Marlina. Wracając do portu w Hawanie snuje przed sobą różne rozmyślania na temat przeszłości i przyszłość. Rybak przed sobą wypowiada słowa "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać bo nie jest stworzony do klęski".
Twierdzenie powyższe znajduje uzasadnienie w życiu bohatera. Santiago jest przekonany, że nie wiek lecz doświadczenie jest najważniejsze. Mógł się poddać gdy Marlin złapał haczyk, ale jego fizyczna słabość nie pozwoliła mu ulec, walczył z rybą dalej. Nie załamał się gdy rekiny obżarły jego zdobycz i gdy był już fizycznie wyczerpany.
Siła walki, nieprawdopodobne zmagania starego są potwierdzeniem słów "Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"
2 2 2