Odpowiedzi

2009-12-15T19:37:59+01:00
To chyba to ale z internetu. Więc nie wiem czy dobrze ja też takie coś robiłam ;)) tylko ze my charakterystyka i geneza zemsty .
jak ci się nie podoba to zgłoś moja prace jako bledną ;))
mam nadzieje ze coś tam pomogłam ^^
Sprawozdanie

Książka została napisana przez Aleksandra Fredro, tytuł tego dzieła brzmi „ZEMSTA”. Wydanie zostało wydrukowane w Krakowie w 2005 roku a jego wykonawcą jest Orkla Press Polska.

Pomysł utworu narodził się 1829 roku kiedy to poeta znalazł pewne „papiery”, które świadczyły o sporach o zamek, który był posagiem jego żony.

Utwór ten jest komedią, konflikt dramatyczny jest oparty na przeciwstawieniu sobie dwóch kontrastowych postaci, Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza, których określić skomentować:„Jeden ogień drugi woda” . Walka toczy się z pozoru o majątek ale w rzeczywistości jest tak że jest to samobójcza próba postawienia na swoim. Fredro w „Zemście” prezentuje bardzo dużo postaci różnego charakteru, pochodzenia i zachowania, co jest przyczyną powstawania w utworze wielu odmian komizmu.

Akcja rozgrywa się właśnie w tym zamku o który toczą spory dwa rody, na przełomie XVIII i XIX wieku. Cześnik jest szybki, raptowny, gwałtowny, zaś Rejent opanowany i flegmatyczny, lecz niema bohatera bardziej komicznego od Papkina, autor nadał mu nazwisko świetnie odzwierciedlającą jego osobowość. Nazywa Siebie „Lwem Północy” tyle że przecież żywi i poi się wyłącznie resztkami z pańskiego stołu.


Akcja jest szybka, wartka, wyrazista, bohaterowie barwne karykaturalne, doskonale wykazujące swe wady,
zaś język utworu jest moim zdaniem bardzo staropolski

Ogólnie książka bardzo mi się podobała ponieważ można było naprawdę się pośmiać.