Odpowiedzi

2009-09-10T22:34:17+02:00
Jacek Soplica wywodził się ze średniej szlachty. Był ojcem Tadeusza a zarazem bratem Sędziego. Później był bernardynem,kwestarzem, Księdzem Robakiem.
Soplica był wysoki,dobrze zbudowany oraz umięśniony. Był pięknym szlachcicem,za którymi szalały kobiety. Jego twarz zdobiły długie wąsy , przez co często nazywany był "Wąsalem". Jacek był sympatyczny, często się uśmiechał. Był energiczny,gwałtowny, pełen życia, czasem nerwowy. Soplica raczej był lubiany przez innych, często był zapraszany w różne miejsca m.in na uczty do Horeszki. Jacek w stosunku do Ewy, w której był szaleńczo zakochany był delikatny, opiekuńczy,czuły,liczyło się dla niego tylko jej dobro. Gotowy był dla niej do poświęceń. Z kolei wobec matki Tedeusza był nieczuły,okłamywał ją,nie dbał o nią i o Tadeusza ,był szorstki,egoistyczny. Jacek w stosunku do Stolnika Horeszki był miły,sympatyczny, był dumnyz tego, że był mu do czegoś potrzebny,jednak wstydził się swoich uczuć i słabości. Ponadto,gdy Soplica dowiedział się, że nigdy nie będzie z Horeszkówną, czuł do jej ojca złość, był wściekły. Chciał się zemścić. Jacek Soplica miał różne umiejętności takie jak : jazda konna,posługiwanie się szablą oraz bronią palną. Miał zdolności przywódcze, umiał sprawnie dowodzić dużą grupą szlachty, zyskać u niej posłuch i poważanie. Soplica był bojowy, odwazny, honorowy, choć czsem nieobliczalny,czego dowodem jest fakt, ze zabil czlowieka.
Uwazam ,ze Jacek Soplica był dobrym człowiekiem i nie chciał nikomu zrobic krzywdy. Zaszła w nim jednak wewnętrzna zmiana. Chciał sobie wszystko poukładać, wyjechać i zapomnieć o Ewie. Czuł się poniżony , nie miał co ze sobą zrobić. Nie umiał zadbac o siebie. Czuł się jak malutki robaczek w prochu, dlatego tez pozniej mowiono na niego Ksiądz "Robak". Moim zdaniem Jacek w głębi serca był dobry, miał żal do siebie , że nie walczył dalej o Ewe , ale próbował sięz tym pogodzić

Ps. To jest moja stara praca,która znalazłam w teczce , mam nadzieje ,ze Ci w czyms pomoze ; )