Tworzenie i nazywanie imiesłowow okreslanie formy czasownika prosze was zeby bylo rozpisane malo i zebym wszystko skumal i do kazdego po 1 przykladzie ok dziekuje wam i jak mozecie to czas do 20 maks 20 30 dam maks pkt bo jutro pisze poprawe i ona decyduje czy bede z polaka zagrozony

1

Odpowiedzi

2009-12-15T20:08:11+01:00
Imiesłowy
-przymiotnikowe:
czynne np. fruwające
bierne np. pisany

-przysłówkowe:
współczesne np. słuchając
uprzednie np. zrobiwszy

Imiesłów przymiotnikowy jest nieosobową formą czasownika. Ma znaczenie zbliżone do przymiotnika i odmienia się podobnie jak przymiotnik.
Imiesłowy przymiotnikowe czynne nazywającechy, które oznaczają wykonywanie jakiś czynności np. biegnące dzieci (to znaczy, dzieci, które biegną.)
Imiesłowy przymiotnikowe bierne nazywają cechy, które oznaczają uleganie jakimś czynnościom lub rezultaty czynności, np. rozlana kawa (tzn. kawa, która ktos rozlał)

Tworzenie imiesłowów przymiotnikowych:

-czynnych
wyłącznie od czasowników niedokonanych np. pisać - piszący

-biernych
od czasowników przechodnich np. przepisać - przepisany

Końcówki imiesłowów przymiotnikowych czynnych:
-ący,a biernych za pomocą cząstek-ny -ty -ony

Imiesłowy przysłówkowe są nieosobową formą czasownika. Imiesłowy współczesne tworzymy od czasowników niedokonanych(pisać - pisząc), a imiesłowy uprzednie-od dokonanych(zapisać - zapisawszy)

Imiesłów przysłówkowy wraz z określeniem zawsze oddzielamy przecinkiem od reszty zdania (np. Marzena, nie czekając na odpowiedz wyszła z pokoju).

to są takie wiadomości ogólne o imiesłowach mam nadzieje ze się przydadzą powodzenia na poprawie
6 5 6