Odpowiedzi

2009-12-15T19:59:32+01:00
Teksty Liturgii Słowa na III Niedzielę Adwentu ukazują jakby dwa oblicza Boga: łaskawego, nawołującego do radości, do wyzbycia się wszelkiego lęku, wysłuchującego naszych próśb, a z drugiej strony Boga, który przychodzi z wielką mocą, trzymając w ręku "wiejadło dla oczyszczenia swego omłotu", by "pszenicą zebrać do spichlerza, a plewy spalić w ogniu nieugaszonym".
2 4 2
2009-12-15T20:07:08+01:00
1.pierwsze czytanie
2.psalm
3.drugie czytanie
4. kazanie


W czasie niedzielnej lub świątecznej Mszy występują dwa czytania i Ewangelia: pierwsze pochodzi ze Starego Testamentu lub Dziejów Apostolskich, a treść w nim zawarta powinna mieć bezpośredni lub pośredni związek z Ewangelią w celu podkreślenia ciągłości Starego i Nowego Testamentu. Drugie czytanie nie ma tak silnego związku z Ewangelią i pochodzi z Nowego Testamentu - listów apostolskich lub Apokalipsy. Ewangelia, w zależności od roku odczytywana jest z poszczególnych ksiąg Ewangelii.

1. Modlitwy i inne części należące do kapłana
2. Klękanie przed Najświętszym Sakramentem
3. Trzecia formuła aktu pokuty
4. Milczenie
5. Modlitwa powszechna
6. Przyjmowanie Komunii Świętej
7. Szaty liturgiczne
8. Msze koncelebrowane
9. Msza święta z posługującymi
1 5 1
2009-12-15T20:27:12+01:00
Ojciec miał dwóch synów. Młodszy poprosił ojca o przynależną mu część majątku i opuścił dom. Wszystko jednak roztrwonił, żyjąc rozrzutnie i zaczął cierpieć niedostatek. Co więcej, w krainie, w której przebywał, nastał głód. Zapragnął wówczas pożywić się czymkolwiek, choćby tym, czym żywiły się świnie, które podjął się pasać (a dla Żydów było to najbardziej hańbiące zajęcie, gdyż świnie uważali za nieczyste). Ale nawet tego nikt mu nie chciał dać. Wtedy pomyślał sobie: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba, a ja tu z głodu ginę!. Postanowił wówczas wrócić do ojca, przyznać, że zgrzeszył przeciw niemu i Bogu i prosić, żeby uczynił go choćby jednym z najemników. Kiedy tylko ojciec ujrzał wracającego do domu syna, wzruszył się, rzucił mu się na szyję i ucałował. Syn przyznał się do winy, a ojciec kazał go przystroić i wyprawić ucztę, by wszyscy mogli radować się z powodu jego powrotu. Szczodrość ojca oburzyła starszego brata, który przez cały czas trwał przy ojcu. Ojciec pouczył starszego syna, by cieszył się z powodu brata, który był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się. Kazanie o synku marnotrawnym xD
2 4 2