Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-15T21:20:09+01:00
3 bohaterowie
- Alek(Aleksy Dawidowski)
-Rudy(Jan Bytnar)
-Zośka(Tadeusz Zawadzki)

AKCJE MAŁEGO SABOTAŻU:
-akcja fotograficzna
-akcja przeciwko Paprockiemu
-akcja kinowa
-afera kopernikowska
-zdejmowanie niemieckich flag
-wywieszanie polskich chorągiewek w święta narodowe
-wpuszczanie gazu do lokali i sklepów przeznaczonych dla niemców

AKCJA POD ARSENAŁEM (mam w punktach)
-Uwolnienie Rudego
-Uznanie akcji za jeden z największych polskiego podziemia
-podniesienie na duchu mieszkańców Warszawy
-pokazanie niemcą ,że Polska istnieje ,a Polacy walczą
-postrzelenie Alka w wyniku nieprzewidzianych trudności


1 5 1
2009-12-15T21:30:56+01:00
1) zrywanie flag hitlerowskich
wypisywanie na murach napisu polska zwyciezy
odkrecanie tablicy z pomnika mikolaja kopernika z niemieckim napisem
gazowanie niemieckich lokali
wybijanie szyb u fotografow ktorzy wystawiali zdjecia niemieckich oficerow
kolportaz prasy konspiracyjnej


2)poniewaz liczyl sie ze zdaniem innych, pochodzil z rodziny inteligenckiej, odznaczal sie wybitna inteligencją ,interesowal go swiat uczuc i mysli ludzkich mial nature refleksyjną.

3)tomasz zawadzki "zoska"
aleksy dawidowski "alek"
jan bytnar "rudy"


W nocy 23 marca 1943 roku zostaje aresztowany Rudy. Jego przyjaciele postanawiają go uwolnić. Trwają staranne przygotowania do akcji. Wesoły prowadzi rozpoznanie w gmachu gestapo. Gdy wszystko jest już gotowe, dostają rozkaz przerwania akcji.
Dopiero 26 Marca zaczyna się wszystko od początku. Dowództwo pozwala przeprowadzić akcję. Trzy oddziały czekają w pogotowiu na znak łącznika. Dowodzący akcją Orsza , widzi sygnał. Gwiżdże i akcja się rozpoczęła. Na zakręcie widać więzienną ciężarówkę. Nieoczekiwanie z bramy wychodzi niemiecki policjant. Wyciąga broń i celuje wprost na Zośkę. Chłopak strzela. Niemiec pada. Kierowca więźniarki widzi tę sytuację. Przyspiesza i skręca w lewo. Oddział jest przygotowany na ten manewr. Błyskawicznie wyskakują przed auto. Rzucają butelki z benzyną. Samochód staje w ogniu. Z szoferki wyskakuje dwóch gestapowców. Chaotycznie strzelają. Seria z karabinu maszynowego unieruchamia gestapowca przy samochodzie. Drugi strzela do chłopców. Młodzi ludzie nie mają innego wyjścia - wyskakują zza filarów Arsenału. Pędzą w stronę wroga. Zaskoczony Niemiec ucieka. Ginie od kuli nadbiegających. Alek otwiera tył wozu. Dwudziestu pięciu niespodziewanie uwolnionych więźniów rzuca się do ucieczki. Depczą leżącego na noszach Rudego. Na końcu pełznie na czworakach przyjaciel. Koledzy przenoszą go do czekającego auta i Odjeżdżają. Alek ze swoją sekcją idzie w kierunku ulicy Miodowej. Nagle z grupy cywilów pada strzał. Trafia Glizdę w brzuch. Anoda zabija sprawcę. Wciąż strzelają do grupy Alka. Ranny rzuca w tamtym kierunku granat. Strzały Niemców momentalnie ustają. Chłopcy uciekają z miejsca akcji skradzionym samochodem. Za nimi jedzie niemiecka wojskowa ciężarówka. Zajeżdża im drogę. Alek rzuca granat. Bez przeszkód dojeżdżają na Żoliborz.
Akcja pod Arsenałem zakończona powodzeniem.
1 5 1